1. jízdu FIM MX2 v Lotyšsku vyhrál Jago Geerts

24.04.2022….

Sobotní program šestého podniku FIM Mistrovství světa v motokrosu 2022, v lotyšském Kegumsu byl uskutečněn v příjemných jarních podmínkách, ale neděle byla díky vytrvalému dešti a teplotám kolem pěti stupňů Celsia spíše zimní. Naštěstí písčitý povrch tratě přívaly deště ze začátku snášel relativně dobře. Mnohem horší by to bylo například v Maggioře, či Aguedě (Portugalsko).

MX2

1. jízda

Nejlepší start měl Simon Laengenfelder (GASGAS), před Jagem Geertsem (Yamaha), Tomem Viallem (KTM), Kevinem Horgmem (Kawasaki), Thibaultem Beninstantem (Yamaha), Jorgem Talvikem (Estonsko – KTM), Rickem Elzingou (Yamaha). Na konci druhého kola měl pád Vialle, který jej stál propad na šesté místo, což vzhledem k situaci nebylo tak špatné. Start se totálně nepodařil jak Jakubu Terešákovi (KTM) a Petru Polákovi (Honda). Oba Češi začali boje až z prakticky posledních míst. V závodě už nepokračovali Mikkel Harup (Kawasaki), Bastian Boegh Damm a Camden Mc Lellan (Jižní Afrika-KTM). Od samého začátku se trať rychle měnila a byla čím dál více rozbitější. Vialle se v průběhu pátého kola dostal na páté místo a na vedoucího Němce ztrácel devět sekund. Právě boj o první místo byl skvělou přehlídkou nejlepšího motokrosu na světě, když Laengenfelder statečně odolával tlaku Geertse. To platilo do šestého kola, kdy během tří zatáček přišel Laengenfelder o dvě pozice. Po odjeté polovině první jízdy tedy vedl Geerts, před Horgmem, Laengenfelderem, Beninstantem, Viallem, Elzingou, Mattiou Guadagninim (GASGAS), Andreou Adamem (GASGAS), Jeremym Sydowem (Husqvarna) a desátý byl Hakon Fredrikson (Honda). To se již na jedenácté místo, rovněž po horším startu dostal Liam Everts (KTM). Až za jeho zády jeli Isak Gifting, Jan Pancar (oba KTM), Kay De Wolf (Husqvarna). Polák byl dvacátý pátý a Terešák jedno místo za ním. V tu chvíli pokračovalo v závodu dvacet sedm jezdců. V jedenáctém kole se syn desetinásobného mistra světa Stefana Evertse probil na místo deváté. Boj o deváté až dvanácté místo byl dalším skvělým motokrosovým představením. Dvě kola před cílem se nádherným manévrem dostal Beninstant na třetí místo, na druhého Horgma, ale ztrácel více jak sedm sekund. Vítězem se stal Geerts, před Horgmem, Beninstantem, laengenfelderem, Viallem, Adamem, Elzingou, Fredriksenem, Evertsem a desátým Giftingem. Výborně jel Petr Polák, kterému patřilo nakonec dvacáté první místo, ovšem časy, které zajížděl, byly shodné, jaké jezdili jezdci kolem desátého místa. Opět a znovu Petrových špatných startů. Dvacátý pátý dojel Terešák.

Výsledky 1. jízdy

1. Jago Geerts (BEL, Yamaha), 35:17.343; 2. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:05.084; 3. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:11.784; 4. Simon mx Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:18.674; 5. Tom Vialle (FRA, KTM), +0:46.816; 6. Andrea Adamo (ITA, GASGAS), +0:55.892; 7. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:57.839; 8. Hakon Fredriksen (NOR, Honda), +0:58.242; 9. Liam Everts (BEL, KTM), +1:10.128; 10. Isak Gifting (SWE, KTM), +1:13.463; 11. Tim Edberg (SWE, Yamaha), +1:16.267; 12. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +1:18.838; 13. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:24.594; 14. Mattia Guadagnini (ITA, GASGAS), +1:32.176; 15. Kevin Brumann (SUI, Yamaha), +1:39.298; 16. Stephen Rubini (FRA, Honda), +1:40.936; 17. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +1:53.647; 18. Tom Guyon (FRA, KTM), +1:56.907; 19. Glen Meier (DEN, KTM), +1:59.639; 20. Maximilian Spies (GER, KTM), +2:01.862; 21. Petr Polak (CZE, Honda), +2:02.355; 22. Mairis Pumpurs (LAT, Yamaha), +2:15.805; 23. Kay Karssemakers (NED, KTM), -1 lap(s); 24. Leopold Ambjörnson (SWE, Husqvarna), -1 lap(s); 25. Jakub Teresak (CZE, KTM), -1 lap(s); 26. Edvards Bidzans (LAT, Husqvarna), -1 lap(s); 27. Jeremy Sydow (GER, Husqvarna), -1 lap(s); 28. Jorgen-Matthias Talviku (EST, KTM), -7 lap(s); 29. Conrad Mewse (GBR, KTM), -8 lap(s); 30. Filip Olsson (SWE, Husqvarna), -8 lap(s); 31. Marcel Stauffer (AUT, KTM), -9 lap(s); 32. Camden Mc Lellan (RSA, KTM), -16 lap(s); 33. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), -16 lap(s); 34. Bastian Boegh Damm (DEN, KTM), -16 lap(s);