Druhou jízdu MXGP Francie 2023 vyhrál Romain Febvre. Celkovým vítězem se stal Jeremy Seewer

21.05.2023….

MXGP

1. jízda

Holeshot získal Jeremy Seewer (Yamaha), před Jorgem Pradem (GASGAS), třetí byl Romain Febvre (Kawasaki) s Jeffreyem Herlingsem (KTM), ale během prvního kola došlo k mnoha změnám. Pořadí bylo: Prado, Seewer, Febvre, Herlings, Ruben Fernandez (Honda), Mattia Guadagnini, Brent Van Doninck, Valentin Guillod (oba Honda) a desátý Alessandro Lupino (BETA). Situace se poté, co se pořadí týče, předci jen uklidnila, ale diváci kolem tratě více než hlasitě fandili svému idolu Romainu Febvrovi. Ten byl v prvních deseti minutách těsně za zády Seewera. První tři dokázali poodjet Herlingsovi, kterého se snažil předjet Fernandez. Jen jednu sekundu za nimi se drželi Guadagnini s Albertem Foratem (KTM). Na cílovém skoku při vjezdu do šestého kola Seewer dokázal před zraky velkého množství Švýcarských fanoušků, kteří to sem neměli daleko, Prada předjet. Právě trať ve Villars-sous-Ecót byla a je Švýcarovou tréninkovou tratí, protože jak známo v jeho rodné zemi, je trénování více jak složité. Švýcarsko má jednu jedinou trať, kde se dá běžně v týdnu trénovat. Seewer poté svým soupeřům poodjel, když v osmém kole šel na druhé místo Febvre. Jen o dvě zatáčky na to byl opět druhý s červenou tabulkou lídra seriálu Prado. Čtvrtý se ztrátou sedmi sekund za Febvrem byl Herlings, jenž dokázal setřást Fernandeze. V osmém kole byl šestý Ital Forato, který byl především ze sjezdů jedním z nejrychlejších ze všech. Když jezdci měli odjetých dvacet minut jízdy, začal tradičně tahat za plyn Herlings. V desátém kole byl o tři sekundy rychlejší Febvra a dvě Prada. Znamenalo to jediné, opět jsme se mohli těšit (a především soupeři) na jeho „smrtící“ závěr. Na konci dvanáctého kola byl již pětinásobný mistr světa třetí, jen dvě sekundy za Pradem, tedy jeho největším soupeřem v boji o titul. V tomto kole byl Nizozemec o tři sekundy rychlejší Prada a dvě Seewera, na kterého ztrácel devět sekund. Tři kola před cílem byl Seewerův náskok na již druhého Herlingse deset sekund. V tomto kole také Febvre předjel Prada. Herlings poté relativně zvolnil a Seewer vjížděl do posledního kola s náskokem patnácti sekund. Ovšem vůbec nebylo rozhodnuto o místě druhém, kde se na Herlingse docvakl domácím publikem hnaný Febvre. Nakonec vyhrál po řadě nešťastných závodů s řadou velkých pádů a otřesem mozku z toho prvního v Argentině Jeremy Seewer. Herlings skončil druhý, před třetím Febvrem, Čtvrtý dojel Prado, pátý Fernandez, šestý Guadagnini, sedmý Guiilod, osmý Calvin Vlaanderen, devátý Glenn Coldenhoff (oba Yamaha) a desátý Van Doninck.

2 jízda

Nejlépe opět odstartoval Seewer, ale nyní před Febvrem, Pradem, Fernandezem, Vlaanderenem, Guiilodem, Coldenhoffem. Herlings byl po startu desátý, ale během jednoho kola se dostal na místo šesté. Do druhé jízdy nenastoupil Forato, který měl v první jízdě těžký pád a byl převezen do nemocnice k vyšetření. V druhém kole Herlings chyboval a byl rázem devátý. Herlingse předjel i Paturel, což znamenalo, že něco není, jak má být. Herlings poté zastavil v boxu pro výměnu brýlí, jelikož kámen doslova přesekl pásku umístěnou na helmě. Vítěz sto dvou GP musel tedy začínat z dvacátého místa. V pátém kole Herlings zajel k mechanikům znovu a to již definitivně, jelikož dalším jeho problémem byla zřejmě v hluboké koleji ohnutá pravá stupačka. V polovině jízdy se Febvre „nalepil“ na zadní kolo Seewvrova motocyklu. Oba postupně získávali náskok na třetího Prada, který měl dvě sekundy k dobru na čtvrtého Fernandeze. Pátý jezdil Vlaanderen, šestý Coldenhoff, sedmý Guiilod, osmý Van Doninck, devátý Paturel a desátý Guadagnini. Ve dvanáctém kole to v areálu hučelo zase, to se Febvre dostal do vedení. Seewer dobře věděl, že mu toto umístění stačí k celkovému vítězství, ale jeho jízda dokazovala, že chce tuto rozjížďku vyhrát. Třetí jezdil ze ztrátou deseti sekund Prado, který si musel hlídat za ním jedoucího Fernandeze, který kdyby Španěla předjel, byl by na stupních vítězů on. V předposlední zatáčce předposledního kola Seewer chyboval, což prakticky rozhodlo o vítězi druhé jízdy. Vyhrál domácí borec Febvre, před Seewerem, Pradem, Fernandezem, Vlaanderenem, Coldenhoffem, Guiilodem, Van Doninckem, Paturelem a Tomem Kochem (KTM). Celkovým vítšzem MXGP Francie 2023 se stal Seewer, před Febvrem a Pradem. Mimo pódium bylo pořadí: Fernandez, Vlaanderen, Guiilod, Coldenhoff, Van Doninck a desátý Herlings. V průběžném pořadí seriálu FIM MXGP vede Prado dvacet dva bodů před druhým Herlingsem. Třetí místo drží shodně Febvre a Fernandez. Pátý je Seewer, šestý Vlaanderen, sedmý Coldenhoff, osmý Guadagnini, devátý Maxime Renaux (Yamaha) a desátý Guiilod.

Výsledky 1. jízdy MXGP

1. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), 34:42.224; 2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:11.698; 3. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:16.251; 4. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +0:17.890; 5. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:38.763; 6. Mattia Guadagnini (ITA, GASGAS), +0:43.210; 7. Valentin Guillod (SUI, Honda), +0:44.762; 8. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:47.466; 9. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:51.200; 10. Brent Van doninck (BEL, Honda), +0:54.588; 11. Brian Bogers (NED, Honda), +1:04.136; 12. Mitchell Evans (AUS, Kawasaki), +1:17.618; 13. Alessandro Lupino (ITA, Beta), +1:22.894; 14. Tom Koch (GER, KTM), +1:24.325; 15. Alvin Östlund (SWE, Honda), +1:25.574; 16. Mark Scheu (GER, Husqvarna), +1:50.179; 17. Stephen Rubini (FRA, Honda), +2:07.289; 18. Petar Petrov (BUL, Yamaha), -1 lap(s); 19. Adrien Malaval (FRA, Yamaha), -1 lap(s); 20. Hardi Roosiorg (EST, Honda), -1 lap(s);

Výsledky 2. Jízdy

1. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), 34:16.825; 2. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:03.497; 3. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +0:11.894; 4. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:14.569; 5. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:17.885; 6. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:32.387; 7. Valentin Guillod (SUI, Honda), +0:37.670; 8. Brent Van doninck (BEL, Honda), +0:39.518; 9. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:43.845; 10. Tom Koch (GER, KTM), +0:58.783; 11. Brian Bogers (NED, Honda), +1:11.728; 12. Henry Jacobi (GER, KTM), +1:21.615; 13. Stephen Rubini (FRA, Honda), +1:28.279; 14. Alessandro Lupino (ITA, Beta), +1:36.311; 15. Mitchell Evans (AUS, Kawasaki), +1:42.353; 16. Alvin Östlund (SWE, Honda), +1:47.309; 17. Petar Petrov (BUL, Yamaha), +2:01.902; 18. Maximilian Spies (GER, KTM), -1 lap(s); 19. Simone Croci (ITA, Husqvarna), -1 lap(s); 20. Ashton Dickinson (GBR, KTM), -1 lap(s);