Jago Geerts vítězem dramatické 1. jízdy MX2 v Argentině

20.03.2022….

FIM Mistrovství světa v motokrosu 2022 zamířilo tento víkend do dalekých Patagonských Alp, kde se na známém místě v provincii Neuguen, kde dnes vyvrcholí třetí díl dvacetidílné série MXGP Patagonie – Argentiny.

MX2

1. jízda

Na startu po včerejším těžkém pádu v kvalifikačním závodě a vykloubenému ramenu nenastoupil Road Van Moosdijk (Husqvarna) z Nizozemska a také chyběl Thomas Rivola (KTM) z Argentiny. Start se nejlépe podařil Tomu Viallovi (KTM), před Jagem Geertsem (Yamaha), Kayem De Wolfem (Husqvarna), Simonem Laengenfelderem GASGAS), Isakem Giftingem, Gianlucou Facchettim (oba KTM), Mikkelem Haarupem (Kawasaki), Mattiou Guadagninim (GASGAS), Conradem Mewsem a Stephanem Rubinim (Honda). V prvním kole měl pád Andrea Adamo (GASGAS), jenž v minulé GP v Mantově skončil celkově druhý a v průběžném pořadí byl před dneškem pátý. V pátém kole zajel Geerts prozatímní nejrychlejší kolo první jízdy a na vedoucího Vialleho ztrácel jednu sekundu. Třetí De Wolf byl již o pět sekund pomalejší lídra a naopak si mladičký Nizozemec musel dávat velký pozor na Laengenfedera. V šestém kole ale došlo k pádu Němce na GASGASu, aby asi za deset metrů více než tvrdě spadl právě De Wolf, který dlouho ležel ne zemi bez hnutí. Laengenfelder poté pokračoval na třináctém místě, tři sekundy za Adamem. Pořadí po polovině jízdy bylo: Vialle, Geerts, Horgmo, Gifting, Mewse, Facchetti, Guadagnini, Haarup, Rubini a Sydow. Pádem De Wolf dokonal naprosto černý víkend Nizozemského motokrosu, když ve včerejších kvalifikacích se zranili již zmiňovaný Van De Moosdijk a v MXGP Brian Bogers, mimochodem všichni tři z továrního týmu Husqvarna. Obrovský pád měl včera i Vialle, kdy naprosto zničil minimálně přední kolo jeho KTM. Nyní, deset minut před koncem rozjížďky držel jedenadvacetiletý rodák z Avignonu ve Francii třísekundový náskok, před Geertsem. Třetí Nor Horgmo na vedoucího jezdce ztrácel osmnáct sekund. Čtvrtý byl stále Gifting, pátý Mewse, šestý Guadagnini, ale za jeho zády byl již Haaarup. Tato čtveřice předváděla v závěru nádherné souboje. Ve čtrnáctém kole předjel Guadagnini Mewseho, aby jej o kolo později udolal i Dán Haarup. Tři kola před cílem byl Guadagnini čtvrtý a posléze Haarup pátý. Dvě kola před cílem byl odstup mezi Viallem a Geertsem jen půl sekundy. Nervy drásající podívanou pro sebe nakonec rozhodl s červenou tabulkou jedoucí Geerts. Na druhém místě tak skončil Vialle, třetí Ital Guadagnini, čtvrtý Haarup, pátý Horgmo, šestý Mewse, sedmý Gifting, osmý Rubini, devátý Facchetti a desátý Sydow.

Výsledky 1. jízdy

1. Jago Geerts (BEL, Yamaha), 35:13.204; 2. Tom Vialle (FRA, KTM), +0:02.401; 3. Mattia Guadagnini (ITA, GASGAS), +0:31.165; 4. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +0:31.799; 5. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:32.170; 6. Conrad Mewse (GBR, KTM), +0:38.811; 7. Isak Gifting (SWE, KTM), +0:40.484; 8. Stephen Rubini (FRA, Honda), +0:52.935; 9. Gianluca Facchetti (ITA, KTM), +0:54.846; 10. Jeremy Sydow (GER, KTM), +0:56.125; 11. Andrea Adamo (ITA, GASGAS), +1:16.370; 12. Hakon Fredriksen (NOR, Honda), +1:18.460; 13. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), -1 lap(s); 14. Luciano Righi (ARG, Husqvarna), -1 lap(s); 15. Pablo Jeremias Pascual (ARG, KTM), -1 lap(s); 16. Fermin Ciccimarra (ARG, Yamaha), -2 lap(s); 17. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), -15 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing