Jeffrey Herlings vítězí v 2. jízdě! Jorge Prado dnešním celkovým vítězem a mistrem světa FIM MXGP 2024

29.09.2024….

MXGP

Sobotní RAM Kvalifikace MXGP Castilla La Mancha dopadla nejlépe pro lídra seriálu Jorgeho Prada (GASGAS), který zvítězil před Jeffreyem Herlingsem (KTM) a svým největším soupeřem v boji o titul, Timem Gajserem (Honda).  Bodový rozdíl mezi Pradem a Gajserem činil před posledními dvěma jízdami devět bodů. Čtvrtý byl v kvalifikaci Jeremy Seewer (Kawasaki), pátý Alberto Forato (Honda), šestý Maxime Renaux (Yamaha), sedmý Ruben Fernandez (Honda), osmý Glenn Coldenhoff (Fantic), devátý Anrea Bonacorsi (Yamaha) a desátý Valentin Guillod (Honda).

1. jízda

Čáru holeshotu přejeli jezdci v pořadí: Prado, před Gajserem, Seewerem, Foratem, Bonacorsim, Renauxem, Mattiou Guadagninim (Husqvarna), Herlingsem, Romainem Febvrem (Kawasaki) a Alessandrem Lupinem (Ducati). Gajser byl od samého úvodu nalepen na zadním kole Pradova motocyklu. Výborně jel opět třetí Seewer, kterého atakoval Forato a pátý Herlings. Po dvou kolech byl Pradův náskok na Gajsera téměř dvou sekundový. Třetí Seewer ztrácel na vedoucího jezdce sedm sekund. Mezi tím pád měl Renaux. Pořadí po deseti odjetých minutách bylo: Prado, Gajser, Seewer, Helrings, Forato, Bonacorsi, Febvre, Lupino, Guillod a desátý Jan Pancar (KTM). To se ale již na monitoru objevila penalizace pro Herlingse, kvůli zkrácení trati v prvních metrech rozjížďky. Prado byl  po pěti kolech čtyři sekundy před Gajserem a svůj náskok sektor od sektoru prakticky navyšoval. Na třetího Seewera, který ztrácel devět sekund na Slovince, útočil Herlings. Na šesté místo se dostal Febvre. V polovině jízdy byl Pradův náskok více jak sedmi sekundový. V osmém kole se Herlings dostal na třetí místo a na Gajsera ztrácel deset sekund. Až v kole desátém zajel Gajser rychlejší čas na jedno kolo než Prado, jeho ztráca činila po dvaceti minutách sedm sekund. Mezitím čtvrtého Seewera dojeli Forato a Febvre. V kole dvanáctém se Renaux dostal na deváté místo před Lupina, který letos startoval v MXGP poprvé. V příštím roce jej uvidíme již jako pravidelného účastníka, když společně se Seewerem osedlají tovární motocykl Ducati. Ve čtrnáctém kole dokázal Forato předjet Seewera. Tři kola před cílem byl Lupino až dvanáctý. Desátý byl Pancar. Gajser sice bojoval až do polsíedního metru rozjížďky, ale Prado byl v cíli o necelé tři sekundy dříve. Vítězem první jízdy MXGP Castilla La Mancha se stal Prado, před Gajserem, Herlingsem, který byl ale kvůli penalizaci odsunut na šesté místo. Třetí byl tedy Forato, čtvrtý Seewer, pátý Febvre, šestý Herlings, sedmý Bonacorsi, osmý Guillod, devát Renaux a desátý Pancar. Do poslení jízdy sezony FIM MXGP půjde Prado s náskokem dvanáctí bodů, což znamená, že mu stačí skončit devátý!

2. jízda MXGP

Prado šel do poslední jízdy roku 2024 s náskokem dvanácti bodů na Gajsera, což znamenalo, že by mu stačilo dojet desátý.

Letošní poslední Holeshot získal Prado, před Herlingsem, Seewerem, Febvrem, Guillodem, Coldehoffem, Fernandezem, Gajserem (do závodu se vrátil za první zatáčkou), Renauxem a desátým Bonacorsim. Gajser byl během jednoho kola čtvrtý. V čele byl Prado, před Herlingsem a Febvrem. Slovinec byl v následném kole nejrychlejší ze všech, ovšem pro něj až čtvrtý. Již během sezóny se Herlings nechal slyšet, že pokud nebude mít šanci sám být mistrem světa, bude nápomocen Pradovi. Což vzhledem k tomu, že jsou z jedné továrny, pochopitelné. Již v sobotní kvalifikaci, tak i nyní se zdál Herlings opravdu rychlejší než Španěl. Nutno jedním dechem dodat, že tempo čtyř nejlepších bylo obrovské. Čtvrtý Gajser ztrácel na Prada jen tři sekundy. Dokonce v kole šestém zajel Slovinec prozatímně nejrychlejší kolo rozjížďky. Prado ovšem posléze chyboval v jedné z kolejí a najel prakticky mimo skok, bylo pro něj opravdu obrovské štěstí, že neupadl, a že mohl chvíli sice mimo trať pokračovat. Pátý Seewer ztrácel na Prada osm sekund. V kole osmém to byl Febvre, kdo zajel nejrychlejší kolo jízdy. Po dvaceti minutách měl Febvre na Herlingse ztrátu dvou sekund a Gajser byl za lídrem sekundy tři. Ve třetím sektoru desátého kola chyboval Gajser a byl rázem sedm sekund za Febvrem a tři sekundy před Pradem. Herlings si neustále udržoval konzistentní náskok na Febvra a byla pro něj obrovská škoda, že byl v první jízdě (hodně přísně) odsunut ze třetího místa na šesté, protože by jinak slavil vítězství v MXGP v Cozaru. Tři kola před cílem upadl Febvre, ale mimo drahocenných sekund dokázal druhé místo udržet. Vítězem druhé jízdy se stal Herlings, před Febvrem Gajserem, Pradem Seewerem, Guillodem, Coldenhoffem, Fernandezem, Ranauxem a Pancarem. Celkovým vítězem MXGP Castilla La Mancha se stal Prado (po čtyřicáté deváté v kariéře), před Gajserem a třetím Herlingsem, Febvrem, Seewerem, Guillodem, Foratem, Coldenhoffem, Renauxem a Pancarem. Mistrem světa FIM MXGP 2024 se stal JORGE PRADO (996 bodů), před TIMEM GAJSEREM (986 b.) a třetím JEFFRYEM HERLINGSEM (944 b.). Čtvrtý nejlepší jezdec světa byl letos Seewer, pátý Febvre, šestý Coldenhoff, sedmá Calvin Vlaanderen (Yamaha), osmý Kevin Horgmo (Honda), devátý Guillod a desátý Bonacorsi.

Výsledky 1 jízdy MXGP

1. Jorge Prado (ESP, GASGAS), 34:12.045; 2. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:02.766; 3. Jeremy Seewer (SUI, Kawasaki), +0:22.715; 4. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:24.473; 5. Alberto Forato (ITA, Honda), +0:34.497; 6. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:16.287; 7. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +0:45.920; 8. Valentin Guillod (SUI, Honda), +0:49.842; 9. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +0:50.227; 10. Jan Pancar (SLO, KTM), +0:58.662; 11. Glenn Coldenhoff (NED, Fantic), +1:00.167; 12. Alessandro Lupino (ITA, Ducati), +1:03.787; 13. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +1:03.912; 14. Brian Bogers (NED, Fantic), +1:08.504; 15. Josh Gilbert (GBR, KTM), +1:49.950; 16. Kevin Brumann (SUI, Husqvarna), +1:52.483; 17. Tom Koch (GER, KTM), +1:53.675; 18. Alvin Östlund (SWE, Honda), +1:55.011; 19. Ivo Monticelli (ITA, Beta), -1 lap(s); 20. Cato Nickel (GER, Husqvarna), -1 lap(s); 21. Brent Van doninck (BEL, Honda), -1 lap(s); 22. Mark Scheu (GER, Husqvarna), -1 lap(s); 23. Nikolaj Skovgaard (DEN, KTM), -1 lap(s); 24. Fabio Aparecido dos Santos (BRA, Yamaha), -9 lap(s); 25. Mattia Guadagnini (ITA, Husqvarna), -16 lap(s);

Výsledky 2 jízdy MXGP

1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 34:19.434; 2. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:05.501; 3. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:12.077; 4. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +0:20.893; 5. Jeremy Seewer (SUI, Kawasaki), +0:21.282; 6. Valentin Guillod (SUI, Honda), +0:23.183; 7. Glenn Coldenhoff (NED, Fantic), +0:24.978; 8. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:25.889; 9. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +0:55.998; 10. Jan Pancar (SLO, KTM), +0:57.416; 11. Brent Van doninck (BEL, Honda), +1:00.347; 12. Alberto Forato (ITA, Honda), +1:01.945; 13. Tom Koch (GER, KTM), +1:20.356; 14. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +1:26.975; 15. Alvin Östlund (SWE, Honda), +1:28.042; 16. Ivo Monticelli (ITA, Beta), +1:30.805; 17. Kevin Brumann (SUI, Husqvarna), +2:04.712; 18. Josh Gilbert (GBR, KTM), -1 lap(s); 19. Mark Scheu (GER, Husqvarna), -1 lap(s); 20. Nikolaj Skovgaard (DEN, KTM), -1 lap(s); 21. Alessandro Lupino (ITA, Ducati), -5 lap(s); 22. Brian Bogers (NED, Fantic), -15 lap(s);