Lední hokej: České hokejové hry, turnaj Euro Hockey Tour v Ostravě: ČR - Finsko 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

28.04.2022....

Finsko je poslední dvě sezóny na mezinárodní scéně dominantní. Trenér Jukka Jalonen má pro český turnaj k dispozici sedmnáct hráčů z olympiády v Pekingu, kterou země tisíců jezer vyhrála, a mnoho hráčů se taky podílelo na medailových úspěších z předchozích mistrovství světa. Lídrem je Filppula a mezi známá jména a opory týmu patří i obránci  Vatanen, Lehtonen nebo forvardi  Pesonen, Innala a Mäenalanen. Finsko rovněž vede průběžnou tabulku EHT s osmi body a lepším skóre před Švédskem.

K České reprezentaci se v úterý přidali Šulák, Červenka, Stránský. Přijel i Špaček, ale až večer, protože se někde zatoulala výstroj a na led pak šel individuálně. Ve středu dorazil gólman  Langhamer. O druhou účast na MS bude bojovat Hynek  Zohorna, který se k týmu přidal ve středu ráno. Jeho bratr Tomáš se necítí být stoprocentně fit, takže se trenérům omluvil. V Ostravě trénuje i David Krejčí, ovšem do zápasů zasáhne až na Švédských hrách.

Češi zatím v přípravě odehráli šest utkání Euro Hockey Challenge s bilancí čtyř výher a dvou porážek. Nyní je čekal o poznání těžší test.

V zápise se byli vedení jako domácí reprezentanti Finska. Na konci první minuty se do šance dostal Blumel, ale jeho střelu celkem v pohodlně zneškodnil Olkinuora. V šesté minutě se na trestnou lavici vydal na dvě plus dvě minuty Pessonen za vysokou hru holí. Naši borci odehráli první minutu početní výhody s pukem na svých hokejkách, leč bez gólového efektu. V dalších momentech přesilovky český tým několikrát ohrozil finskou branku, když zřejmě největší šanci měl Červenka, který bohužel trefil lapačku připraveného Olkinuori. Na přelomu třinácté a čtrnácté minuty Finský tým dokázal naše hráče sevřít v českém obraném pásu, z čehož pramenilo vyloučení. Dvě minuty „vyfasoval“ Budig. Poslední olympijští vítězové dokázali svou přesilovou hru využít a díky gólu Hartikainena, který se uvolnil mezi kruhy a ranou z první po přihrávce Manninena se ujali vedení 1:0. Tak také skončila první třetina utkání, které sledovalo více než skvěle zaplněně hlediště Ostravar Arény.

Ve druhé třetině Český národní tým předvedl výborný hokej a svého rivala nejednou dostal do úzkých, ovšem narážel na skvělého finského gólmana. Ve třicáté šesté minutě dostal český mančaft možnost si zahrát přesilovou hru, ovšem po sedmnácti sekundách šel za sekání na trestnou lavici i český legionář ze švýcarské ligy Červenka. Ve hře čtyři na čtyři byl nadále aktivnější náš tým. Prakticky v době, kdy vypršel Červenkovi trest, dostali naši si znovu zahrát další přesilovku. A tu již na konci třicáté deváté minuty hráči v bílých dresech využili. Gól byl dost podobný, jako dali Finové. Špaček našel na vrcholu kruhů Černocha a skvěle zaplněná Ostravar Aréna vybuchala nadšením, 1-1. Do konce třetiny byl bohužel vyloučen Ščotka. I tak se naši dostali do brejku, který Černoch neproměnil. Do kabin šli týmy se skóre 1:1.

Ještě ve čtyřech se do šance dostal Blumel, ten však i za pomoci vracejícího se finského beka nepřekonal brankáře v modrém. Ve čtyřicáté šesté minutě jeli tři Fini na jednoho našeho bránícího hráče, naštěstí byl stav nadále 1:1. Ve čtyřicáté osmé minutě tečoval Červenka nahozený puk před finskou branku, ale puk jen o několik centimetrů minul branku. Necelé dvě minuty před koncem se do velké šance dostali olympijští vítězové, ale obrovský závar před naší brankou vyřešil výborný Lukeš.

Následné prodloužení se odehrálo v režii Českého týmu, bohužel ale bez kýženého efektu. A tak přišli na řadu nájezdy, které proměnili za Finy Vatanen, Kaski a v osmé sérii Manninen. Za naše hráče nájezdy proměnili jen dva, Červenka se Smejkalem. Skvělé utkání před téměř osmi a půl tisíci diváků vyhrálo za dva body Finsko. Český národní tým bere jeden bod.

Sestavy

Finsko: Olkinuora (Tuohimaa) – Lehtonen, Kaski, Friman, Vatanen (A), Saarijärvi, Hietanen, Ohtamaa (A), Pokka – Innala, Manninen, Hartikainen – Rajala, Filppula (C), Ojamäki – Pesonen, Sallinen, Palmu – Nenonen, Mäenalanen, Ojantakanen – Erholtz.
Trenér: Jukka Jalonen

Česko: Lukeš (Kváča) – Šulák, Ščotka (A), Krejčík, Jeřábek, Sklenička, Jiříček, Nedomlel, Budík – Smejkal, Černoch, Stránský – Červenka (C), Špaček, Blümel – Zdráhal, Kodýtek, Kousal – Flek (A), Hladonik, Beránek – Fridrich.
Trenér: Kari Jalonen

Rozhodčí: Harnebring, Holm – Lederer, Hynek.

Statistiky

Branky a nahrávky: 39. Černoch (Červenka) - 16. Hartikainen (Manninen, Innala), rozhodující sam. nájezd Manninen.

Rozhodčí: Harnebring, Holm (oba Švéd.) - Hynek, Lederer (oba ČR).

Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1.

Diváci: 8342.

zdroj foto: ISB, BS-MX