Lední hokej: České hokejové hry, turnaj Euro Hockey Tour v Ostravě: ČR - Švédsko 9:3 (3:1, 4:2, 2:0)

30.04.2022….

V druhém utkání Českého národního týmu na Českých hokejových hrách 2022 v Ostravě proti silnému Švédsku, provedl Kari Jalonen na rozdíl od čtvrtečního zápasu několik změn. V brance nastoupil moravskotřebovský rodák Marek Langhamer, jehož současným mateřským klubem je finský Ilves Tampere. Do obrany finský trenér tentokrát postavil Michala Jordána. V zápase se rovněž představili Hynek Zohorna a Petr Holík. Právě oba jmenovaní nastoupili v jednom útoku s Patrikem Zdráhalem.

Hokejisté Švédska přivezli na České hry deset reprezentačních nováčků a na úvod se ve Vídni trápili s Rakouskem, které udolali až díky přesilovkové trefě ze třetí třetiny 1:0. V jejich kádru ale najdeme také zkušené borce včetně dvou mistrů světa. Mezi největší osobnosti před zápasem s Čechy zcela jistě patřili gólman Jhonas Enroth, jenž si zachytal na mistrovství světa 2013, kde byl vyhlášen nejlepším brankářem a jeho tým získal zlaté medaile. Třiatřicetiletý brankář také získal na Olympijských hrách v Soči stříbrnou medaili. Enroth si v NHL zachytal postupně za Buffalo, Dallas, Los Angeles a Toronto, v KHL hájil barvy Minsku a od sezony 2020/21 je brankářskou jedničku v Örebru, kde si stále drží velmi dobrá čísla. Dalšími borci v mančaftu Tre Kronor jsou Henrik Tommersen, Jonathan Pudas, Lucas Wallmark, či Joakim Nordstrom.

Již na rozbruslení nastupovali naši hráči velmi soustředěni. To se také od úvodní minuty projevilo i na ledě. Na samém konci druhé minuty se dokonce naši hráči ujali vedení, 1:0. Zohorna přihrál přes celou šířku útočného pásma volnému Skleničkovi a ten našel místečko mezi betony Švédského brankáře Enrotha. V šesté minutě se tři Švédi objelivili v těsné blízkosti branky Langhamera a Lang se zcela volný nemýlil a překonal naprosto bezmocného Českého gólmana, 1.1. Prakticky v polovině první části hry se Český národní tým opět dostal do vedení. Volný Červenka našel na modré čáře rovněž zcela osamoceného Jiříčka a ten bombou od modré čáry překonal Enrotha, 2:1. Ve dvanácté minutě Blumel objel téměř celé útočné pásmo a skvělou přihrávkou našel na modré Šuláka, 3.1. Ještě ve dvacáté minutě se do šance dostali hosté, ovšem Perssonovu střelu skvěle vyrazil Langhamer.

Ve dvacáté čtvrté minutě ve středním pásmu narušil rozehrávku Švédů Holík a jeho vypíchnutý našel Zohornu, který šel sám na gólmana a stav byl, 4:1. Ve dvacáté šesté minutě švédský Kellman snížil střelou z nulového úhlu a za pomoci Langhamerové lapačky, 4:2. Český tým inkasovaný gól nepoložil. V dvacáté sedmé minutě se blýskl výbornými zákroky při českém závaru Enroth. Na začátku třicáté minuty se vystřelil Zohorna, jehož střelu Enroth neudržel ve své lapačce a Holík pohotově dorazil puk za brankovou čáru, 5:2. Za dalších dvacet dva sekund se znovu měnilo skóre, když úspěšným zakončovatelem byl Sklenička, 6:2. A aby toho s pohledu českých hokejistů nebylo málo, ve třicáté třetí minutě se podruhé prosadil brněnský Holík, 7:2. V závěru druhé třetiny ještě hosté snížili Olofssonem na 7:3. Třetí třetina se nadále hrála více méně pod taktovkou Českého národního týmu. Ve čtyřicáté šesté minutě našel Flek nádhernou zadovkou rozjetého Budíka, který střelou pod lapačku propálil Enrotha po osmé, 8:2. Naposledy se skóre měnilo v padesáté minutě, a opět se z gólu radoval tým finského trenéra Jalonena. Kodýtek ještě ve středním pásmu nahodil puk za švédskou branku, k němu si dojel jako první před dvěma Švédy Beránek, který nahodil puk před brankoviště, kde byl zcela volný Flek, jenž upravil konečné skóre na 9:3. Následně téměř devět tisíc diváků hnalo naše borce nevídaným pokřikem při zápase Česka se Švédskem deset, deset, ale to se už skvěle hrajícímu Českému mančaftu nepodařilo.

ČESKO – ŠVÉDSKO 9:3 (3:1, 4:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Sklenička (Zohorna, Jiříček), 10. Jiříček (Červenka, Smejkal), 12. Šulák (Blümel, Krejčík), 24. Zohorna (Holík), 30. Holík (Zohorna), 30. Sklenička (Zdráhal, Holík), 33. Holík (Blümel, Červenka), 46. Budík (Flek, Beránek), 50. Flek (Beránek, Kodýtek) – 6. Lang (Aman, Tömmernes), 26. Kellman (Själin, Friberg), 39. F. Olofsson (Rosdahl, Karlkvist).

Rozhodčí: Smetana (Rakousko), Ansons – Zunde (oba Lotyšsko), Ondráček (Česko)

Vyloučení: 3:3