Lucas Coenen ovládl FIM MX2 Lomboku 2024

07.07.2024….

Dnešní finálové jízdy dvanáctého podniku FIM Mistrovství světa v motokrosu 2024 v Selaparangu, která nese název MXGP Lomboku v daleké Indonésii, ukončí dvoutýdenní závodní anabázi. Minulý týden se ve zdejším areálu bývalého letiště odjela MXGP West Nusa Tenggara. Tentokrát pořadatlé provedli řadu změn, když tou největší je, že jezdci oproti minulému týdnu jezdí v obráceném směru.

MX2

1. jízda

Start stejně jako vždy byl velkou bitvou, kterou nyní nejlépe zvládl Simon Laengenfelder (GASGAS), ale hned poté jej předjel Lucas Coenen (Husqvarna). Během raného úvodu závodu došlo k řadě předjetí. Po odjetí prvního kola bylo pořadí: Laengenfelder, L. Coenen, Kay De Wolf (Husqvarna), Sacha Coenen (KTM), Mikkel Haarup (Triumpf), Andrea Adamo (KTM), Rick Elzinga, Karlis Albertis Reisulis (oba Yamaha), Liam Everts (KTM) a Kay Karssemakers (Fantic). V druhém kole se ve vedení objevil L. Coenen. Ve třetím kole De Wolf předjel Laengenfeldera. S červenou tabulkou jedoucí Nizozemec ztrácel na svého belgického týmového kolegu sedm sekund. Velký pád měl Jack Chambers (Kawasaki), naštěstí mohl jezdec z USA dále pokračovat. Na sedmé místo se po špatném startu probil Everts. Při pokusu o předjetí S. Coenena upadl Adamo, čímž se propadl na osmé místo. Dalším, kdo měl horší start, byl Ital Ferrucio Zanchi (Honda), který se do první desítky „podíval“ v kole šestém. V kole sedmém upadl ze třetího místa S. Coenen. Pořadí po odjeté polovině rozjížďky bylo: L. Coenen, De Wolf, Laengenfelder, Haarup, Everts, S. Coenen, Adamo, Reisulis, Elzinga a Zanchi. V desátém kole byl na druhém místě Laengenfelder, když předjel De Wolfa, který byl v tomto kole až o čtyři sekundy pomalejší. Adamo se dostal na šesté místo před svého týmového kolegu z KTM S. Coenena. Výborně jel i druhý jezdec na továrním motocyklu Triumpf, Camden Mc Lellan, když dvě kola před cílem byl osmý. V závěru se začal přibližovat k druhému Laengenfelderovi De Wolf, jejichž boj vygradoval v posledním kole, aby Němec druhé místo udržel. Z vítězství se nakonec radoval L. Coenen, před Laengenfelderem a třetím De Wolfem. Čtvrtý byl Haarup, pátý Everts, šestý Adamo, sedmý S. Coenen, osmý Mc Leelan, devátý Zanchi a desátý Oriol Oliver (KTM).

2 jízda

Laengenfelder, L. Coenen, S. Coenen, De Wolf, Everts, Haarup, Adamo, David Braceras (Fantic), Oliver, Elzinga a Zanchi, takové bylo pořadí po projetí čáry holeshotu. Následně měl pád S. Coenen, který tedy musel začít stíhací jízdu z posledního místa. Při nájezdu na cílový skok dostal smyk zadního kola Laengenfelder a mohl být rád, že ztratil jen jednu pozici. Adamo dokázal předjet Haarupa a byl pátý, těsně za Evertsem. L. Coenen nasadil obrovskou rychlost a během dvou kol si vyjel pětisekundový náskok před Laengenfelderem, na kterého dotíral De Wolf. Těsně za touto dvojicí sváděli nelítostný boj Everts s Adamem. V jedné levotočivé zatáčce dokonce oba spadli, což pro vedení týmu Red Bull KTM byl možná šok. Před oba se dostal Haarup. V pátém kole se Adamo před Evertse dostal, ale nadále oba mezi sebou doslova a do písmene tvrdě bojovali. Zatímco L. Coenen byl v čelem s velkým dvanáctisekundovým náskokem, Laengenfelder s De Wolfem byli další dvojící, která sváděla divácky atraktivní podívanou na hranici pádu, čehož využil Haarup a De Wolfa v sedmém kole předjel. Dánský jezdec na továrním motocyklu Triumph začal útočit i na německého borce. V kole devátém byl Haarup jízdou na hranici pádu druhý, ale Laengenfelder mu poté předjetí vrátil. V kole desátém byl Haarup opět druhý. Pád měl i De Wolf, kvůli čemuž se propadl na šesté místo, za Evertse, na kterého ztrácel propastných dvacet sekund. Ve dvanáctém kole byl Adamo před Laengenfelderem, na kterého si brousil zuby i Everts, ale ten svou snahu přehnal a upadl. Výborně jel v této fázi závodu Adamo, jenž byl cca o dvě sekundy lepší na kolo jako všichni další nejlepší. Tři kola před cílem ztrácel Adamo na Haarupa nula, nula, nic. Také Everts stahoval skvělou jízdou Laengenfeldera. V posledním kole opravdu byl druhý Adamo. To samé se povedlo Evertsovi nad Laengenfelderem a to proto, že Němec v posledním sektoru závodu upadl. Z vítězství v druhé jízdě se radoval L. Coenen, před Adamem, Haarupem, Evertsem, Laengenfelderem, De Wolfem, Elzingou, Mc Lellanem, Oliverem a Bracerasem. Třináctý po dvou pádech a zastavení u mechaniků dojel S. Coenen. Zanchi z továrního týmu Hondy byl šestnáctý. Celkovým vítězem FIM MX2 Lomboku 2024 se stal L. Coenen (50 bodů), před Haarupem a Laengenfelderem (oba 38 bodů). Mimo pódium bylo pořadí: Adamo (37 bodů), De Wolf (35 bodů), Everts (34 bodů). Sedmý byl Mc Lellan, osmý Oliver, devátý S. Coenen a desátý Elzinga. V průběžném pořadí seriálu FIM MX2 2024 vede nadále De Wolf, před L. Coenenem, Laengenfelderem, Evertsem, Adamem, Haarupem, Elzingou, S. Coenenem, Prugnieresem a Thibaultem Benistantem (Yamaha).

Výsledky 1. jízdy

1. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), 33:56.609; 2. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:04.273; 3. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:05.096; 4. Mikkel Haarup (DEN, Triumph), +0:12.029; 5. Liam Everts (BEL, KTM), +0:20.389; 6. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:53.457; 7. Sacha Coenen (BEL, KTM), +0:56.826; 8. Camden Mc Lellan (RSA, Triumph), +1:08.826; 9. Ferruccio Zanchi (ITA, Honda), +1:11.541; 10. Oriol Oliver (ESP, KTM), +1:14.062; 11. Quentin Marc Prugnieres (FRA, Kawasaki), +1:18.409; 12. Karlis Alberts Reisulis (LAT, Yamaha), +1:19.903; 13. Kay Karssemakers (NED, Fantic), +1:46.501; 14. Jens Walvoort (NED, KTM), +1:58.545; 15. Rick Elzinga (NED, Yamaha), -1 lap(s); 16. Jiraj Wannalak (THA, KTM), -1 lap(s); 17. Jack Chambers (USA, Kawasaki), -1 lap(s); 18. Muhammad Arsenio Algifari (INA, Honda), -1 lap(s); 19. Nakami Vidi Makarim (INA, KTM), -2 lap(s); 20. Leopold Ambjörnson (SWE, Husqvarna), -10 lap(s); 21. David Braceras (ESP, Fantic), -16 lap(s); 22. Delvintor Alfarizi (INA, Honda), -17 lap(s);

Výsledky 2. jízdy

1. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), 34:51.702; 2. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:04.910; 3. Mikkel Haarup (DEN, Triumph), +0:05.658; 4. Liam Everts (BEL, KTM), +0:19.113; 5. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:26.015; 6. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:58.445; 7. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +1:03.411; 8. Camden Mc Lellan (RSA, Triumph), +1:08.121; 9. Oriol Oliver (ESP, KTM), +1:10.631; 10. David Braceras (ESP, Fantic), +1:24.547; 11. Karlis Alberts Reisulis (LAT, Yamaha), +1:32.912; 12. Jens Walvoort (NED, KTM), +1:41.931; 13. Sacha Coenen (BEL, KTM), +1:56.970; 14. Jack Chambers (USA, Kawasaki), -1 lap(s); 15. Leopold Ambjörnson (SWE, Husqvarna), -1 lap(s); 16. Ferruccio Zanchi (ITA, Honda), -1 lap(s); 17. Delvintor Alfarizi (INA, Honda), -1 lap(s); 18. Jiraj Wannalak (THA, KTM), -1 lap(s); 19. Nakami Vidi Makarim (INA, KTM), -2 lap(s); 20. Quentin Marc Prugnieres (FRA, Kawasaki), -5 lap(s); 21. Muhammad Arsenio Algifari (INA, Honda), -7 lap(s); 22. Kay Karssemakers (NED, Fantic), -13 lap(s);