Představení: Kegums v Lotyšsku hostí šestý podnik FIM MXGP

22.04.2022....
Po víkendové velikonoční přestávce a dobití baterií je čas, aby se FIM Mistrovství světa v motokrosu vrátilo do práce. Teď zde máme šestý podnik, kterým je MXGP Lotyšska na slavné trati v Kegumsu.

Od roku 2005, kdy se v Kegumsu poprvé odjelo FIM Mistrovství světa MX3 si lotyšská trať vybudovala působivé portfolio. Vůbec první závod FIM MXGP se v areálu „Zelta Zirgs“, byl v roce 2009, přičemž tehdy zvítězili Antonio Cairoli v MXGP a v MX2 Rui Goncalves,

V následujících rocích hostil Kegums čtrnáct Grand Prix, včetně vůbec prvního trojzávodu v roce 2020. V roce 2014 se zde odjelo Monster Energy FIM Motocross of Nations, které vyhrálo národní tým Francie.

Nejúspěšnějším jezdcem na zdejší trati je Jeffrey Herlings, který zde vyhrál šestkrát. O jedno vítězství méně má na svém kontě Antonio Cairoli.

Tento víkend se v Kegumsu mimo pravidelných tříd odjedou závody mistrovství Evropy EMX125 a EMXOpen.

V MXGP budou veškeré naděje domácích fanoušků upřeny na jejich hrdinu Paulse Joansse (Standing Construct Husqvarna Factory Racing), jenž dokáže pravidelně bojovat o pozice na stupních vítězů. Mimo sezónní zranění se projevilo nedostatkem tréninku na motocyklu a těžkými závody na úvod roku, tím se ale Lotyš nebude chtít nechat ovlivnit. Vítězství v kvalifikační jízdy v Argentině mu dodalo sebevědomí, které potřeboval a od té doby získal několik umístnění v top pětce. V Trentinu se Jonass potýkal s nemocí, ale i tak doufá, že právě tento víkend přijde při jeho domácí MXGP jeho čas.

Tim Gajser (Team HRC) bude po vítězství 1:1 před dvěma týdny v Trentinu pln sebevědomí. Gajser dokázal letos z pěti GP vyhrát čtyři, což jsou více než skvělé statistiky. Gajser v loňském roce právě tady v Kegumsu celkově vyhrát, takže vše vypúadá tak, že je největším favoritem víkendu.

Jorge Prado (Red Bull GasGas Factory Racing) nebyl v Trentinu po vítězství v GP v Portugalsku v takové formě, jakou očekával. Sice skončil celkově třetí, pouhé dva body před Jeremym Seewerem (Monster Energy Yamaha Factory Racing), kterému tedy jen těsně uniklo pódium. Je ale nutné napsat, že Pradovi se tady již mnohokrát dařilo. V roce 2019 zde skončil v MX2 vůbec poprvé v kariéře na stupních vítězů, což zopakoval o rok později v MXGP. Také loni zde byl mezi prvními třemi, za Gajserem a před Herlingsem.

Jak již bylo zmíněno, Seewer byl v předchozím kole v Trentinu na dosah pódia a návrat na bednu by byl pro Švýcara, který měl po havárii v Argentině pár těžkých týdnů, opravdu pozitivní výsledek. Seewer už jednou stál na stupních vítězů v Kegums, když se v roce 2020 umístil celkově na druhém místě v MXGP Rigy – takže je jisté, že má na to, aby to dokázal znovu.

Jeho týmoví kolegové Glenn Coldenhoff a Maxime Renaux jsou další dvojicí, kterou musíme sledovat, přičemž Renaux pokračuje ve své silné nováčkovské sezóně, když si před dvěma týdny v Trentinu zajistil své třetí pódium, zatímco Coldenhoff je také na vzestupu a dosahuje velmi dobrých výsledků. Renaux byl také loňským vítězem v MX2 při Velké ceně Lotyšska, takže ví, jak jezdit ve vedení na okruhu Zelta Zirgs. To samé ví i Coldenhoff, který zde v minulosti zvítězil dvakrát.

Arminas Jasikonis (Gebben Van Venrooy Yamaha Racing) bohužel vynechá MXGP Lotyšska, protože před několika týdny utrpěl dvě zlomená žebra. Velká cena Lotyšska je nejblíže domácímu závodu, který Jasikonis má, přičemž mnoho litevských fanoušků vždy podnikne cestu přes hranice do Kegumsu. Vysoký Litevec sice nenastoupí do sestavy, ale bude přítomen  závodu, aby podpořil svého týmového kolegu Calvina Vlaanderena, který v posledních závodech jezdil skvěle. V první jízdě v Trentinu se Vlaanderen probojoval na šesté místo, zatímco druhý závod skončil velkou havárií.

Vzrušujícím jménem na startovní listině je Tanel Leok, který se po ukončení kariéry v Grand Prix na konci roku 2020 vrátí do GP Lotyšska.

2021 MXGP Lotyšska Top 3 – MXGP:

1. Tim Gajser

2. Jorge Prado

3. Jeffrey Herlings

MXGP - Mistrovství světa klasifikace Top 10: 1. Tim Gajser (SLO, HON), 236 points; 2. Jorge Prado (ESP, GAS), 203 p.; 3. Maxime Renaux (FRA, YAM), 184 p.; 4. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 160 p.; 5. Glenn Coldenhoff (NED, YAM), 141 p.; 6. Brian Bogers (NED, HUS), 126 p.; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, BET), 126 p.; 8. Ruben Fernandez (ESP, HON), 125 p.; 9. Alberto Forato (ITA, GAS), 94 p.; 10. Jed Beaton (AUS, KAW), 82 p.;

V MX2 to začíná být zajímavé, protože Tom Vialle (Red Bull KTM Factory Racing) nyní vede pořadí šampionátu MX2 po perfektním víkendu v Trentinu, kde skončil 1:1. Mezitím Jago Geerts (Monster Energy Yamaha Factory Racing) prožil šokující víkend, který skončil odstoupením po několika haváriích, přičemž Belgičan tento víkend nepochybně vystřelí, aby získal zpět červenou tabulku.

Vialle vypadal silný a hodně se podobal jeho starému já, kdy jsme jej vídali brát Fox Holeshot a vyhrávat závody, ale Geerts má výhodu více vítězství v GP v Kegums (dvě v MX2 a jedno ve třídě EMX250) ve srovnání s jedním vítězstvím Vialleho.

V posledních GP se snažili Viallemu znepříjemnit závodění Mikkel Haarup (Big Van World MTX Kawasaki) a Kay de Wolf (Nestaan ​​Husqvarna Factory Racing). Tento víkend bude Haarup usilovat o své čtvrté umístění na stupních vítězů a zároveň usilovat ve výsledcích, které jsou jeho nejlepšími v krátké kariéře v FIM MX2. Dán se nechal slyšet, že musí zlepšit sobotní kvalifikační výsledek, aby měl co nejlepší výchozí pozici do nedělních rozjížděk. Dobrý start bude i tento výkend s ostrou pravou zatáčkou životně důležitý.

De Wolf bude i nyní v Lotyšsku patřit do nejužšího hledáčku favoritů. V Trentinu skončil letos podruhé na pódiu, kdy tvrdě bojoval proti Viallovi. Nizozemec po hororovém pádu v Argentině potvrzuje narůstající sebevědomí a v neděli nebude vyloučené jej vidět rvát se o první místo.

Kevin Horgmo (F&H Kawasaki Racing) je dalším jezdcem, kterého lze sledovat, stejně tak jako Mattiu Guadagniniho (Red Bull GasGas Factory Racing), který stál na stupních vítězů loni v Lotyšsku. Guadagnini potřebuje předvést nějaké dobré výsledky, protože se v roce 2022 ještě nedostal na pódium – ale tento víkend by to mohl být jeho úsoěšným.

Na domácí půdě bude chtít reprezentovat jezdec s divokou kartou Mairis Pumpurs, který bude jediným Lotyšem, jenž v MX2 nastoupí. Není pochyb o tom, že Pumpurs bude mít větší motivaci než kdy jindy předvést svůj výkon před domácími fanoušky.

2021 MXGP Lotyšska Top 3 – MX2:

1. Maxime Renaux

2. Jago Geerts

3. Mattia Guadagnini

MX2 - Mistrovství světa klasifikace Top 10 : 1. Tom Vialle (FRA, KTM), 208 points; 2. Jago Geerts (BEL, YAM), 194 p.; 3. Mikkel Haarup (DEN, KAW), 169 p.; 4. Simon Längenfelder (GER, GAS), 154 p.; 5. Kay de Wolf (NED, HUS), 150 p.; 6. Mattia Guadagnini (ITA, GAS), 138 p.; 7. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 136 p.; 8. Andrea Adamo (ITA, GAS), 133 p.; 9. Stephen Rubini (FRA, HON), 116 p.; 10. Isak Gifting (SWE, KTM), 111 p.;

Časový harmonogram (Lotyšský čas)

Sobota: 08:45 EMX Open Free Practice, 09:15 EMX125 Group 1 Free Practice, 09:40 EMX125 Group 2 Free Practice, 10:05 EMX Open Qualifying Practice, 10:50 MX2 Free Practice, 11:20 MXGP Free Practice, 12:10 EMX125 Group 1 Qualifying Practice, 12:45 EMX125 Group 2 Qualifying Practice,  13:25 MX2 Time Practice, 14:00 MXGP Time Practice, 14:45 EMX Open Race 1, 15:30 EMX125 Race 1, 16:25 MX2 Qualifying Race, 17:10 MXGP Qualifying Race.

Neděle: 09:45 EMX Open Race 2, 10:25 MX2 Warm-up, 10:45 MXGP Warm-up, 11:30 EMX125 Race 2, 13:15 MX2 Race 1, 14:15 MXGP Race 1, 16:10 MX2 Race 2, 17:10 MXGP Race 2.

Veškeré fotografie z MXGP Lotyšska najdete ZDE.