Představení: Liqui Moly MXGP Německa 2023 v Teutschenthalu již tento víkend

08.06.2023....
FIM Mistrovství světa v motokrosu  se tento týden uskuteční jako Liqui  Moly MXGP Německa 2023. Letos se na slavné trati v Teutschenthalu pojede světový šampionát po osmadvacáté v historii. Vrcholem všech zdejších závodů byl v roce 2013 Monster Energy Motocross of Nations.

Tvrdý hliněný podklad Talkessel Circuit vždy nabízí skvělou show a skvělé německé publikum. V minulosti zde z momentálně závodících jezdců zvítězili Jeffrey Herlings z Red Bull KTM Factory Racing, Jorge Prado z Red Bull GASGAS Factory Racing a Romain Febvre z Kawasaki Racing Team.

Liqui Moly MXGP Německa bude také hostit 6. kolo EMX250 a EMX125. Pro českého fanouška jistě bude zajímavé sledovat Vítězslava Marka a Juliuse Mikulu v kategorii EMX125. Oba cestují do bývalého východního Německa s cílem být na stupních vítězů.

V loňském roce se Liqui Moly MXGP Německa jela jako jedenáctý díl, který ovládl Tim Gajser z Team HRC, za jehož zády skončili Jeremy Seewer z Monster Energy Yamaha Factory MXGP a Jorge Prado

Letos přijíždí do Německa s červenou tabulkou lídra seriálu Jorge Prado, jenž sice skončil v Lotyšsku celkově druhý, ale na svého nejbližšího pronásledovatele Jeffreye Helringse ztratil několik cenných bodů. Španěl se svým výkonem v Kegumsu nebyl spokojený a slíbil, že do Teutschenthalu přijede vyhrát. To se mu povedlo v minulosti v MX2 v letech 2018 a 2019.

Jeffrey Herlings si nemůže být jistější, když přijíždí do Německa po perfektním víkendu s vítězstvím v kvalifikaci RAM a dvěma nedělními závody v MXGP Lotyšska. Herlings se rychle vzpamatoval po nevydařené Velké ceně Francie a blíží se k Pradovi, jenž je v čele šampionátu. Trať v Teutschenthalu by mohla být dobrou příležitostí, protože zde vyhrál jednou v MXGP v roce 2018 a dvakrát v MX2 (2014, 2016). Herlings hodně zapracoval na svých startech a je to vidět, jak se rychleji přibližuje k přední části, což mu za posledních pár měsíců přineslo mnoho úspěchů.

Romain Febvre je ve skvělé formě, když vystoupil v posledních dvou GP na pódium. Ve Francii bbyl dokonce v druhé jízdě první. V Lotyšsku skončil 6-2 a celkově třetí. Přestože Francouz ještě v letošní sezóně nevyhrál žádnou Grand Prix, prokazuje, že je soupeřům velkou hrozbou v bojích o stupně vítězů. Febvre vyhrál MXGP Německa v roce 2015, právě v sezóně, kdy se ve třídě MXGP stal mistrem světa.

Celkově devátý skončil v Lotyšsku Rubén Fernandez z Team HRC. V první jízdě byl Španěl třetí, bohužel v dsruhé se nevyvaroval pádu a neskončil na pozicích, kde by chtěl dojíždět. Jeho kvality jsou však nepopíratelné. Od Švýcarska vždy bojuje o stupně vítězů. Tento víkend bude jeho cílem se vrátit na třetí místo průběžného pořadí.

Jeremy Seewer je v šampionátu pátý, když v Lotyšsku posbíral cenné body za celkové páté místo. Seewer v neděli doplatil na špatnou startovní pozici, aby po špatném startu dojel na výborném sedmém místě. Nedávný vítěz MXGP Francie v Německu zatím ještě nevyhrál, což by rád změnil nyní.

Se stejným bodovým ziskem jsou na šestém a sedmém místě dva Nizozemci, lenn Coldenhoff z Monster Energy Yamaha Factory MXGP Teamu a Calvin Vlaanderen z Gebben Van Venroy Yamaha Racing. Coldenhoffovi se v Lotyšsku podařil opravdu silný výsledek 4-4, když mu uniklo pódium o pouhý 1 bod. ‚Hoff‘ je v poslední době stabilní a vypadá, jako by se dostal do svého obvyklého rytmu. Vlaanderen  neustále prokazuje svou neuvěřitelnou spolehlivost a dobrou rychlost. Zdá se, že je odhodlaný svým kvalitním ježděním bojovat o dosažitelné pódium.

3. Jorge Prado

V roce 2022 to byl Thibault Benistant z Monster Energy Yamaha Factory MX2, který vyhrál svou jedinou GP sezóny před týmovým kolegou Jagem Geertsem a Mikkelem Haarupem z WZ RACING TEAM.

Nový lídr šampionátu, Kay de Wolf z Nestaan Husqvarna Factory Racing ukořistil svou první červenou tabulku na MXGP Lotyšska, kde poprvé v kariéře vyhrál i rozjížďku GP, což zopakoval hned v jízdě druhé. Nizozemeci se vyplácí jeho tvrdá tréninková dřina. Budeme se těšit, zda se mu podaří navýšit bodové konto nad svými soupeři.

Andrea Adamo z Red Bull KTM Factory Racing si červenou tabulku vyjel v sobotní kvalifikaci, ale po první jízdě mju jí převzal De Wolf. Italský jezdec skončil v Lotyšsku čtvrtý. Adamo je skvělý konzistentní jezdec, když v posledních šesti odjetých GP nebyl hůře jak čtvrtý. Adamo má jediný cíl, stát se mistrem světa.

Na třetí místo v šampionátu se vrátil Thibault Benistant, který v posledních GP vypadá hodně rychlý. Francouz po svém vítězství v GP ve Francii jel v Lotyšsku úžasně a vypadá připravený bojovat o červenou tabulku. Rozhodně bude myslet na své loňské vítězství v MX2 GP v Německu, když o víkendu přijede plný sebevědomí.

Jago Geerts je nyní 4. v šampionátu, ale v Německu jej kvůli zlomenině zápěstí neuvidíme.

Roan Van de Moosdijk z Nestaan Husqvarna Factory Racing, okupuje v šampionátu páté místo. Nizozemec zajel v Lotyšsku výborný závod, když díky dvou třetím místům bral druhé místo. Van De Moosdijk drží krok s nejlepšími jezdci a ukazuje, že může vést závod, jako se mu to povedlo v Lotyšsku a na začátku sezóny ve Švýcarsku. Tento víkend bude jedním z těch, které bude třeba sledovat.

Liam Everts z Red Bull KTM Factory Racing je v FIM MX2 šestý a do Německa přijíždí po čtvrtém - osmém a celkovém šestém místě z Lotyšska. Everts v posledních třech GP našel neuvěřitelnou rychlost a stím jak skvěle vypadá na svém motocyklu budeč i nyní připraven bojovat o co nejlepší výsledky. Zcela určitě jej lze pasovat mezi kandidáty pódia.