Představení: MXGP Finska ve Vantaa se jede poslední červencový víkend

26.07.2023....
FIM Mistrovství světa v motokrosu 2023 se tento víkend odjede jako MXGP Finska, což je zároveň třetí závod v řadě za tři týdny.

Zdejší areál není pro světový šampionát neznámým, protože vloni se zde uskutečnilo FIM Mistrovství světa Juniorů. Vantaa je historickým místem, neboť na trati s názvem Lavanko se tady odjelo poprpvé v roce 1963, když celkové vítězství bral čtyřnásobný mistr světa, legendární Švéd Torsten Hallman

O třicet let později v roce 1993 zde ve třídě 250 ccm vyhrál desetinásobný světový šampion Stefan Everts. Trať prošla v roce 2020 kompletní rekonstrukcí, aby povrch s jemným pískem byl ještě měkčí. Trať ve Vantaa se také nazývá jako "finský Lommel". MXGP Finska 2023 bude oslavou 70. výročí Moto Clubu Vantaa a 60. výročí první Velké ceny ve Vantaa.

Vloni se MXGP Finska konala v Hyvinkaa jako šestnáctý díl sezóny. Ve třídě MXGP tehdy triumfovali a na stupně vítězů vystoupali jen jezdci Monster Energy Yamaha Racing. Nejvýšše stál Glenn Coldenhoff, druhý byl Maxime Renaux a třetí Jeremy Seewer.

V čele seriálu je stále s pohodlným náskokem Jorge Prado z Red Bull GASGAS Factory Racing, který minulou neděli zvítězil v druhé jízdě a druhý byl celkově. Prado dělá vše proto, aby si neustále udržoval tento velký bodový náskok, když se mu daří každou GP podávat výkony a soustavně brát pozice na stupních vítězů. Španěl ví, že pro něj není prioritou vyhrávat každou GP, aby se na konci sezóny stal posvátným mistrem světa.

Romain Febvre z Kawasaki Racing je momentálně neporazitelný, když v Lommelu vyhrál čtvrtou Velkou cenu v řadě. Febvre prokázal obrovské odhodlání během druhé jízdy v belgickém písku, když s prakticky posledního místa nechybělo mnoho a téměř vyhrál. Febvremu se podařil neuvěřitelný výkon, když skončil druhý na jedné z nejtěžších tratí na světě. V tomto stavu mysli a formy Febvre dokázal, že dokázal každou špatnou situaci proměnit v něco docela působivého.

Jeremy Seewer je po dalším solidním víkendu třetí v šampionátu a skončil celkově čtvrtý v Belgii. Seewer během posledních čtyř Grand Prix neskončil níže než na čtvrtém místě, což prokázalo, že po ne zcela ideálním začátku sezóny našel to, co hledal. Když se Seewer vydá do Finska, bude se chtít ujistit, že v šampionátu opět zvětší odstup s jezdci za ním.

Rubén Fernández z Team HRC, který je čtvrtý v šampionátu, musel bojovat sám se sebou na těžké písečné dráze Lommel, protože Španěl několikrát havaroval a získal celkově osmé místo. I když chce Fernandez bojovat o stupně vítězů, je docela konzistentní a vždy je jedním z nejlepších jezdců na trati. Vantaa by pro něj mohla být dokonalou šancí dostat se zpět nahoru a tlačit na Seewera před ním v tabulce.

Glenn Coldenhoff přijíždí do Finska s dalším stupínkem vítězů a také dostane příležitost znovu jezdit na písku, což mu poskytne výhodu na tomto povrchu, který miluje. Jak zmínil, našel kliku, kterou potřeboval, aby neustále bojoval na předních příčkách, a nyní touží vyhrát Grand Prix. Coldenhoff také loni vyhrál MXGP Finska. Pro nizozemského jezdce by to mohlo být perfektní načasování přijet do Vantaa se svou nedávnou formou a pozitivní jízdou, aby získal to, co chce nejvíc, vítězství v Grand Prix.

Není překvapením že Calvin Vlaanderen z Gebben Van Venroy Yamaha Racing drží šesté místo v průběžném pořadí. Nizozemec v Lommelu předvedl excelentní jízdy, když celkově bral pátou příčku. Vlaandere buce chtít v neděli zajet na povrchu, který mu naprosto vyhovuje zajet dvě dobré jízdy.

Tim Gajser z Team HRC měl ve Flandrech komplikovaný víkend s výsledky třináct - patnáct, ale jak zmínil, pětinásobný mistr světa v motokrosu bere zbytek sezóny jako trénink na příští sezónu, aby se dostal zpátky na vrchol.

3. Maxime Renaux

Loni vyhrál MXGP Finska Tom Vialle před Kay de Wolfem z Nestaan Husqvarna Factory Racing a Jago Geertsem z týmu Monster Energy Yamaha Factory MX2. S příchodem do poslední třetiny sezóny 2023 je mistrovský titul MX2 skutečně otevřený s několika jezdci ve stále ve honbě za ním.

Andrea Adamo z Red Bull KTM Factory Racing vede šampionát o třináct bodů a v Lommelu ukázal obrovské zlepšení na písku, které bude ve Vantaa zásadní. Adamo byl také jedním z nejkonzistentnějších jezdců této sezóny a vždy ukázal, že bez ohledu na to, co se v závodě stane, probojuje se do čela balíku. To vše závisí na jeho kvalitě, schopnostech a odhodlání, díky kterým se dostal do čela šampionátu.

S jeho excelentním průběhem tří vítězství v GP v řadě je zřejmé, že Jago Geerts přicestuje do Finska s vidinou získání zpět červenou tabulku. Belgický jezdec získal ve své domácí GP to, co chtěl, maximum bodů, které bylo možné o víkendu získat, aby vytvořil tlak na Adama. Vědomí, že by mohl potenciálně získat Red Plate zpět ve Vantaa, bude další motivací pro jezdce, který je v top formě.

Kay de Wolf nakonec vynechal Velkou cenu Flander, když odstoupil z GP v prvním kole prvního závodu. To znamenalo, že ztratil pozici ve prospěch Geertse a je nyní 3. v šampionátu. Teď také vynechá FIM MX2 ve Finsku.

Liam Everts z Red Bull KTM Factory Racing, je v seriálu FIM MX2 čtvrtý, kam se dostal po solidním výkonu v jeho domácí GP, když skončil čtvrtý i celkově. S výjimkou České republiky předvedl Everts v posledních pěti závodech výkony na velmi vysoké úrovni a neskončil hůře než pátý. FIM MX2 Finska může být pro nejmladšího z rodu Evertsů další příležitostí se přiblížit třetímu místu v šampionátu.

Thibault Benistant z týmu Monster Energy Yamaha Factory MX2 měl v posledních týdnech docela smůlu, což pokračovalo i v Lommelu, kde si přivodil zranění po pádu v kvalifikačním závodě a rozhodl se vynechat nedělní závody, aby se mohl soustředit na zotavení svého zdraví.

Simon Laengenfelder z Red Bull GASGAS Factory Racing se vrací k nejlepším výkonům, když z posledních tří Grand Prix dosáhl třech umístění na stupních vítězů. Německý jezdec předvedl neuvěřitelný výkon a předvedl dobrý výkon na jedné z nejtěžších pískových tratí, zatímco od návratu po zranění trénoval na písku pouze jednou. Laengenfelder je velmi rychlý a při každém závodě roste na síle. Němec je momentálně v takové formě, aby i ve Finsku skončil na stupních vítězů.

Roan Van de Moosdijk z Nestaan Husqvarna Factory Racing je sedmý v pořadí FIM MX2. Po zranění v Lokti nad Ohří vynechal i závod v Lommelu. Bohužel jej neuvidíme ani ve Finsku.

Lucas Coenen z Nestaan Husqvarna Factory Racing okupuje osmou příčku, když se v Lommelu po jeho vítězství v Sumbawě dostal na pódium. L. Coenen dokázal stupně vítězů získat hned při jeho prvním startu v životě v domácí GP. Jeho druhé místo ukázalo jeho vysokou jezdeckou kvalitu v jízdě v písku, což bude i nyní ve Vantaa potřebovat.

Kevin Horgmo z F&H Kawasaki Racing Teamu je v seriálu MX2 devátý. Desátým je Jan Pancar TEM JP253 KTM Racing Team, nezajel ve Flandrech podle svých představ s řadou pádů. Slovinec bude muset ve Finsku zabojovat, neboť mu začíná dýchat na záda jezdec Monster Energy Yamaha Racing Rick Elzinga., který v Lommelu zajel své nejlepší umístnění v sezóně, šesté místo