Představení: MXGP Francie 2023 o víkendu po šesti letech ve Villars Sous Ecot

17.05.2023....
FIM Mistrovství světa v motokrosu se tento víkend představí svým sedmým podnikem sezóny 2023 ve Villars Sous Ecot, jako MXGP Francie. Stane se tak šest let po zde naposledy odjetém závodu světového šampionátu.

Na zdejší trati se mistrovství světa odjelo v roce 1982 a v roce 1988 byla svědkem motokrosu národů. Víkendový závod bude znamenat sedmý díl. Trať prodělala 80% rekonstrukci, což jistě bude pro jezdce další výzvou.

MXGP Francie bude hostitelem čtvrtého dílu mistrovství světa žen (WMX) a mistrovství Evropy EMX125 s našimi Vítězslavem Markem (Cermen Racing), který je pátým v průběžném pořadí seriálu. Svou letošní premiéru si odbude po zranění Julius Mikula (Team MJC Yamaha). V ženách se červenou tabulkou představí Courtny Duncan (Big Van World MTX Kawasaki) a v EMX125 Janis Martins Reisulis (Team MJC Yamaha).

MXGP Francie je vždy speciální s velkým počtem fanoušků, kteří vždy „au rendez-vous“ povzbuzují své hrdiny. Zatímco minulou sezónu vyhrál MXGP Francie v Ernée Jeremy Seewer z Team Monster Energy Yamaha Factory MXGP, poslední ročník ve Villars sous Ecot v roce 2017 ovládl Jeffrey Herlings z Red Bull KTM Factory Racing před Timem Gajserem a Maxem Anstiem (oba z Team HRC).

Tento víkend se představí s červenou tabulkou Jorge Prado z Red Bull GASGAS Factory Racing. V minulé GP ve Španělsku poprvé v sezóně chyběl na stupních vítězů, ale přesto bral stále ještě výborné čtvrté místo. Jeho kvality potvrdil vítězstvím v sobotní kvalifikační jízdě. Tentokrát ovšem bude chtít Španěl být výsledkově co nejvýše, aby si zajistil náskok před jeho největším sokem Jeffreyem Herlingsem.

Naopak Herlings je v seriálu MXGP druhý a do Francie přicestuje s obrovskou dynamikou, když vyhrál dvě poslední GP, které se konaly v Portugalsku a Španělsku, kde překonal rekord všech dob vítězných Velkých cen. Stalo se tak po sto druhé. Ve Španělsku Holanďan vyhrál obě své jízdy a dokázal, že je zpět ve své nejlepší formě. Pro „Kulku“ bude jistě výhodou znalost trati, na které v roce 2015 vyhrál v MX2 a v 2017 ovládl MXGP. Bodový odstup mezi dvěma nejlepšími činní šest bodů.

Ruben Fernandez z Team HRC je dalším jezdcem, který stoupá vzhůru, když skončil ve své domácí MXGP Španělska na pódiu. Fernandez se očividně výborně aklimatizuje ve své premiérové sezóně v továrním týmu Hondy, Ve Španělsku ukázal svou mentální houževnatost, kdy zvládl tuto příležitost se vším tím velkým stresem při vystoupení na domácí půdě.

Romain Febvre z Kawasaki Racing Teamu se vrací domů. Francouz měl ve Španělsku velkou smůlu, protože se během kvalifikačního závodu MXGP RAM stal aktérem hromadného pádu, který jej vyřadil z následných bojů. Febvre je jedním z mála ve startovní listině, který zde dokázal v minulosti vyhrát. Mistr světa z roku 2015 bude chtít jistě vyhrát, aby si zajistil své vůbec první letošní vítězství.

V MXGP Francie 2023 se bohužel nepředstaví Maxime Renaux z Monster Energy Yamaha Factory MXGP Team, kterého zlomenina nohy vyřadila na delší dobu z bojů o body v MXGP.

Calvin Vlaanderen z týmu Gebben Van Venroy Yamaha Racing, je i díky svým konzistentním výsledkům prozatím šestý. Nizozemec letos několikrát skončil jen těsně za stupni vítězů.

Dalším Nizozemcem je Glenn Coldenhoff z Monster Energy Yamaha Factory MXGP Team, který je pouze jeden bod za Vlaanderenem se sto devadesáti body a je stále velmi blízko těm nejlepším. Coldenhoff potvrdil své vysoké jezdecké kvality ve Švýcarsku a ve Španělsku dojel na solidním šestém a pátém místě.

Jeho týmový kolega a pětinásobný vicemistr světa v motokrosu Jeremy Seewer zatím neměl nejhladší sezónu, ale jeho sedmá pozice v seriálu dává Seewerovi naději na zlepšení, což dokázal už v Portugalsku, kde byl pátý i ve Španělsku, odkud si odvezl celkové šesté místo. Je více než pravděpodobné, že Švýcar půjde výsledkově stále vzhůru.

3. Max Anstie

Naposledy FIM MX2 soutěžili ve Villars sous Ecot v roce 2017, kdy zvítězil Thomas Covington před Hunterem Lawrencem a Jedem Beatonem. Poslední MXGP Francie v roce 2022 však byla svědkem vítězství domácího hrdiny Toma Vialla před dalším francouzským jezdcem Thibaultem Benistantem a Jago Geertsem (oba Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team).

Jago Geerts je dosavadním lídrem FIM MX2, když ve Švýcarsku skončil druhý za vítězným Simonem Längenfelderem, který se ovšem minulý víkend zranil a ve Francii závodit nebude. Geerts prokázal vysokou vyspělost, když se spokojil s druhým místem, s vědomím, že sezóna bude ještě dlouhá.

Andrea Adamo z Red Bull KTM Factory Racing je také vzorem pravidelnosti, a také proto je druhý v šampionátu. Doposud získal čtyři pódia ze šesti odjetých GP. Vítěz FIM MX2 v Trentinu paradoxně nevyhrál žádnou rozjížďku, což bude chtít v MXGP Francie napravit.

Dalším jezdcem, který předvádí skvělé výkony a vždy bojuje na špici, je Kay de Wolf z Nestaan Husqvarna Factory Racing, který je v šampionátu 3. Ve Španělsku sice nebyl na pódiu, ale s Adamem má stejný bodový zisk. De Wolf vyhrál jednu jízdu na Sardinii, a i když zatím nevyhrál žádnou Velkou cenu, musíme napsat, že k tomu není daleko. Závod ve Francii k tomu bude ideální příležitostí vše sladit k jeho zasloužénemu vítězství v GP.

Simon Laengenfelder z týmu Red Bull GASGAS Factory Racing, je sice čtvrtý v šampionátu, ale vítěz FIM MX2 Španělska v dohledné době kvůli zranění závodit nebude. Thibault Benistant, je zatím pátý. Ve Španělsku se Francouz vrátil ke svým obvyklým výkonům, kde díky třetímu a pátému místu byl pátý. Jeho domácí GP bude jistě ideálním místem podat nejlepší výkon.

V šampionátu následují Roan Van de Moosdijk z Nestaan Husqvarna Factory Racing a Liam Everts z Red Bull KTM Factory Racing, ktewří jsou na šestém a sedmém místě. Oba nedávno okusili své první pódium a jezdí často na předních příčkách. Everts získal ve Španělsku dobré umístění, kde byl sedmý a šestý, celkově šestý. Belgičan se snaží sbírat důležité body a příliš nezaostávala za první pěticí. Van De Moosdijk je na vzestupu v sezónní výkonnosti, protože po zimním zranění  získává zpět svou kondici a rytmus.

Kevin Horgmo z F&H Kawasaki Racing Teamu je osmý, zatímco Lucas Coenen z Nestaan Husqvarna Factory Racing devátý.

Jan Pancar z týmu TEM JP253 KTM Racing Team, který je desátý v pořadí, je prvním soukromníkem v mistrovství světa MX2. To vypovídá o jeho jezdeckých kvalitách a odhodlání. Bude zajímavé sledovat, zda se v průběhu sezóny dostane ještě výš.