Představení: MXGP Švédska 2022 je zde!

Představení: MXGP Švédska 2022  je zde!

04.08.2022….

Tento víkend se FIM Mistrovství světa v motokrosu 2022 vrací po dvouleté pauze do Uddevally, k MXGP Švédska!

Motokrosová trať v Uddevalle je skutečně tou jednou z vůbec prvních, kde se FIM Mistrovství světa jezdí, vždyť poprvé se zde světový šampionát odjel v roce 1959, kdy vyhrál ve třídě 500ccm Švédský hrdina Sten Lundin.

V průběhu dalších let, se zde GP Švédska odjela již třiadvacetkrát. Nejvíce se tady dařilo se šestými vítězstvími Antoniu Cairolimu a Stefanu Evertsovi. Tři vítězství zde vybojoval Joel Smets, dvě Tim Gajser a Jeffrey Herlings. Poslední MXGP země Tří korunek 2019 vyhrál v MXGP Glenn Coldenhoff a v MX2 Tom Vialle.

Tento víkend bude další příležitostí pro mladé jezdce se předvést vedle patnáctého podniku mistrovství světa ve třídách EMX250 a EMX125 s českými želízky v ohni Juliusem Mikulou a Vítězslavem Markem. Vždyť v posledním závodě dvoutaktních 125 se Julek Mikula radoval po fenomenálním vítězství v první jízdě, z celkové pozice druhé.

Tim Gajser z Team HRC je na nejlepší cestě k jeho pátému titulu mistra světa, i když je motokros sportem okamžiku, kdy se může převrátit nejen sportovní život během jedné jediné setiny sekundy naruby. Jeho náskok je v této chvíli sto dvacet dva bodů před druhým Jeremym Seewerem z Monster Energy Yamaha Factory Racing. Mohlo by se napsat, že Gajser může jít do Švédské MXGP v klidu, ale určitě do závodu půjde s cílem vylepšit své výkony z dvou posledních MXGP v Českém Lokti a Belgickém Lommelu.

Jeremy Seewer bude, ale usilovat o totéž. Švýcar i přes ne tolik vydařenou MXGP Flander v Lommelu, když patřil dle zajetých časů v závodě k nejrychlejším a kdy se radoval z vítězství v kvalifikaci, bude chtít navázat na pro něj téměř dokonalou MXGP v Lokti. Po týdnu volna přicestoval Seewer do Švédska s cílem zopakovat výsledek z GP MX2 2017, kterou vyhrál.

V Lommelu se trápil vedle Seewera i jeho týmový kolega Maxime Renaux. Naopak třetí člen továrního týmu tří ladiček Glenn Coldenhoff se skvěle vypořádal s brutálními podmínkami „nejtěžší pískové dráhy na světě“, vyhrál druhou jízdu a celkově se vešel mezi tři nejlepší na stupně vítězů. I zde lze očekávat, že Nizozemec bude patřit k absolutně nejlepším, neboť v roce 2019 tady celkově vyhrál kategorii MXGP.

Jorge Prado z Red Bull GasGas Factory Racing má na Uddevallu také pěkné vzpomínky. Španěl tady v roce 2019 získal svůj druhý titul v MX2, což mu, doufejme, dodá impuls v jízdě zpět do plné kondice.

Dvojice ze Standing Construct Husqvarna Factory, Brian Bogers a Pauls Jonass, patří k dalším, které bude třeba v Uddevalle sledovat. Bogers vyhrál neuvěřitelně tvrdou MXGP v Lommelu, kdy získal své vůbec první vítězství v kategorii MXGP, což mu zcela určitě dává obrovské sebevědomí, aby zakončil svou nejlepší sezónu v MXGP, co nejvýše. Bohužel Jonass musel lomelskou GP sledovat jen jako divák, po následku pádu v Lokti. V roce 2019 zde Lotyš skončil za Coldenhoffem a Gajserem třetí.

Calvin Vlaanderen z týmu Gebben Van Venrooy Yamaha Racing se v Lommelu umístil na stupních vítězů spolu s dalšími Holanďany Bogersem a Coldenhoffem. Vlaanderen byl také zde na stupních vítězů v roce 2019 v kategorii MX2, takže se bude snažit udělat totéž při svém prvním vystoupení v MXGP v Uddevalle.

Do GP Švédska je přihlášeno několik místních jezdců, mezi které patří ostřílení Alvin Ostlund z JK Yamaha Racing a Anton Gole. Na divokou kartu startují Danne Karlsson, Anton Nordström Graaf, Emil Berggren a Eddie Hjortmarker.

MXGP Švédska 2019 – Top 3:

1. Glenn Coldenhoff

2. Tim Gajser

3. Pauls Jonass

MXGP – Klasifikace Top 10: 1. Tim Gajser (SLO, HON), 605 points; 2. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 483 p.; 3. Jorge Prado (ESP, GAS), 465 p.; 4. Glenn Coldenhoff (NED, YAM), 442 p.; 5. Maxime Renaux (FRA, YAM), 441 p.; 6. Ruben Fernandez (ESP, HON), 342 p.; 7. Brian Bogers (NED, HUS), 332 p.; 8. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 312 p.; 9. Pauls Jonass (LAT, HUS), 287 p.; 10. Jeremy Van Horebeek (BEL, BET), 239 p.;

Jak se blíží konec sezóny 2022, posledních několik GP bude pro uchazeče o titul MX2 velmi důležitých. Jago Geerts z týmu Monster Energy Yamaha Factory Racing je jistě plný sebevědomí poté, co naposledy vyhrál svou domácí Grand Prix. Belgičan také získal body navíc před Tomem Viallem z Red Bull KTM Factory Racing, protože nyní toto duo od sebe dělí dvacet tři bodů.

Geerts se bude snažit pokračovat ve své vítězné sérii poté, co vyhrál v Lokti a Lommelu, ale Vialle má vzpomínky na vítězství v Uddevalle v roce 2019, což bylo jeho první vítězství v GP MX2, takže bychom jej mohli vidět zopakovat tento úspěch ještě jednou – a on vyhrát musí, aby naděje na titul zůstala živá.

Roan van de Moosdijk z Nestaan ​​Husqvarna Factory Racing je dalším, který má hezké vzpomínky na závodění v Uddevalle poté, co si v roce 2019 zajistil korunu v šampionátu EMX250. Pro Nizozemce to bude jeho první GP MX2 ve Švédsku, kde bude chtít zapůsobit, jako to udělal v Lommelu, když se vrátil po zranění. Moosdijk vedl závod MX2 několik kol, což lze očekávat znovu tento víkend.

Jeho týmový kolega Kay De Wolf byl také velmi působivý, když po vítězství v úvodním závodě skončil na bedně a vyzval Geertse v boji o vítězství ve druhé jízdě. De Wolf bude mít také další motivaci posouvat se v průběžném pořadí, protože je jen jeden bod za Stephenem Rubinim z týmu Cycle Honda SR Motoblouz, který je průběžné osmý.

Simon Längenfelder z Red Bull GasGas Factory Racing je na třetím místě v hodnocení šampionátu MX2, ale stále bude chtít bojovat o stupně vítězů. Němec se přiblížil další návštěvě pódia v Lommelu, ale v posledním kole se potýkal s horkem a náročnými podmínkami na trati, což ho stálo celkově třetí místo. Očekává se tedy, že bude dalším jezdcem, který se chce tento víkend odrazit a předvést silný výkon.

Isak Gifting z Hitachi KTM Fueled Milwaukee bude nepochybně jeho domácím fanouškům tento víkend velmi chybět, protože by byl nadějí na stupně vítězů. Gifting si při závodění v British Championship poranil koleno a je nyní vyřazen pro zbytek série.

I když další místní jména, včetně Filipa Olssona, Leopolda Ambjörnsona a Albina Gerhardssona, budou chtít předvést své nejlepší jezdecké umění.

MXGP Švédska 2019 – MX2 Top 3:

1. Tom Vialle

2. Calvin Vlaanderen

3. Jorge Prado

MX2 – Klasifikace Top 10: 1. Jago Geerts (BEL, YAM), 590 points; 2. Tom Vialle (FRA, KTM), 567 p.; 3. Simon Längenfelder (GER, GAS), 469 p.; 4. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 410 p.; 5. Thibault Benistant (FRA, YAM), 378 p.; 6. Andrea Adamo (ITA, GAS), 365 p.; 7. Mikkel Haarup (DEN, KAW), 358 p.; 8. Stephen Rubini (FRA, HON), 321 p.; 9. Kay de Wolf (NED, HUS), 320 p.; 10. Isak Gifting (SWE, KTM), 255 p.;

ČASOVÝ HARMONOGRAM

SOBOTA: 07:45 EMX125 Group 1 Free Practice, 08:10 EMX125 Group 2 Free Practice, 08:35 EMX250 Group 1 Free Practice, 09:00 EMX250 Group 2 Free Practice, 09:30 EMX125 Group 1 Qualifying Practice, 10:05 EMX125 Group 2 Qualifying Practice, 10:50 MX2 Free Practice, 11:20 MXGP Free Practice, 12:10 EMX250 Group 1 Qualifying Practice, 12:45 EMX250 Group 2 Qualifying Practice, 13:25 MX2 Time Practice, 14:00 MXGP Time Practice, 14:45 EMX125 Race 1, 15:30 EMX250 Race 1, 16:25 MX2 Qualifying Race, 17:10 MXGP Qualifying Race.

NEDĚLE: 09:45 EMX125 Race 2, 10:25 MX2 Warm-up, 10:45 MXGP Warm-up, 11:30 EMX250 Race 2, 13:15 MX2 Race 1, 14:15 MXGP Race 1, 16:10 MX2 Race 2, 17:10 MXGP Race 2.