Představení: MXGP Švédska 2023 se jede tento víkend v Uddevalle

09.08.2023....
FIM Mistrovství světa v motokrosu 2023 se 12. a 13. srpna představí na známé trati v Uddevalle, kde se uskuteční patnáctý díl seriálu, jenž ponese název MXGP Švédska.

Letos to bude po pětadvacáté, kdy se na legendárním okruhu odjede závod světového šampionátu. Poprvé se zde nejlepší motokrosaři planety představili v roce 1958, když ve třídě 500 ccm vyhrál domácí Sten Lundin. Od roku 2000 je zdejší trať pravidelnou a nepřehlédnutelnou zastávkou v kalendáři MXGP. V areálu Glimminge Motorstadion vyhráli šestkrát Stefan Everts a Antonio Cairoli. Třikrát tady triumfoval Joel Smets.

Romain Febvre z Kawasaki Racing Teamu MXGP Švédska v Uddevalle vyhrál v roce 2015. Glenn Coldenhoff Monster Energy Yamaha Factory MXGP v roce 2019. Další jezdec z Monster Energy Yamaha Factory MXGP  Jeremy Seewer, Jeffrey Herlings z Red Bull KTM Factory Racing a Tim Gajser z Team HRC zde vyhráli dvakrát. Seewer (MXGP 2022 a MX2 2017), Herlings (2013, 2014 v MX2), Gajser (2017 MXGP, 2015 MX2).

Společně s třídami MX2 a MXGP se v Uddevalle uskuteční závody mistrovství Evropy EMX125 a EMX250. Ve třídě EMX125 se můžeme těšit na vystoupení dvou českých jezdců, kteří by mohli mohli bojovat o pozice na stupních vítězů. Průběžně čtvrtý je dvě GP před koncem Vítězslav Marek z Cermen KTM Racing Team. Sedmnáctý je Julius Mikula z MJC Yamaha Official 125 Team, který ovšem kvůli předsezónní zlomenině ruky vynechal první tři Velké ceny.

MXGP Švédska 2022 byla patnáctým podnikem, když zde celkově vyhrál Jeremy Seewer, před Timem Gajserem a Glennem Coldenhoffem.

Jorge Prado z Red Bull GASGAS Factory Racing pokračuje ve své cestě na vedoucí pozici v šampionátu, když v této sezóně získal své třinácté pódium ve Finsku ze čtrnácti zatím odjetých GP. Prado také vyhrál svou jedenáctou jízdu sezóny, což je zdaleka nejvíce ze všech jezdců v této kategorii.

Na druhém místě Romain Febvre vyhrál ve Finsku pátou Grand Prix za sebou, což je jeho osobní nejlepší vítězná série. Febvre zmínil, že se cítí v jednotě se svým motocyklem a výsledky to naprosto potvrzují. Jediným stínem všech těchto neuvěřitelných výkonů je, že stále zaostává o devadesát osm bodů za vedoucím Pradem, což je zásluha Španěla, který neustále brát vítězství rozjížďkách a kvalifikačních závodech. Febvre stále není na kolenou a bude bojovat až do konce.

Jeremy Seewer je seriálu MXGP třetí, když v posledních šesti odjetých podnicích skončil čtyřikrát na stupních vítězů a dvakrát byl čtvrtý. Letos dokázal Švýcar vyhrát jednou a to v MXGP Francie. Čtvrtý je Seewerův týmový kolega Glenn Coldenhoff, jenž je dalším, kdo se představuje ve skvělé formě, což potvrzují i jeho výsledky, když v posledních šesti GP byl čtyřikrát na pódiu. Bodový rozdíl mezi dvě jezdci továrního týmu Yamaha je dvacet pět bodů.

Rubén Fernández z Team HRC bohužel ztratil mnoho bodů poté, co musel odstoupit z MXGP Finska po havárii v první jízdě, když byl pátý. To byla rána, protože se během víkendu cítil dobře, když získal třetí místo v RAM Qualifying Race. Španělský jezdec má v této sezóně stále co dát a doufejme, že Švédsko by pro něj mohlo být dobrým víkendem.

Calvin Vlaanderen z týmu Gebben Van Venroy Yamaha Racing je v šampionátu šestý a po Finsku se přiblížil Fernandezovi na rozdíl dvanácti bodů. Vítěz jedné letošní jízdy sice na pódiu ještě nebyl, což je něco, co je jeho cílem.

Jeffrey Herlings se vrátil do seriálu po zlomenině krčního obratle teprve ve Finsku, kvůli čemuž vynechal čtyři GP. „Kulka“ se po svém návratu umístil na úžasném pátém místě, čímž ukazuje, kolik kvality je schopen vyprodukovat, když je na na své KTM. Herlings přichází do Uddevally s jistotou, že při svém návratu předvedl velmi dobrý výkon. Víme, že když Nizozemec jede, má vždy šanci vyhrát.

Tim Gajser skončil ve Finsku celkově šestý, což dokazuje, že se pomalu dostává zpět na vrchol, což je pro šampionát vzrušující. Slovinec je lepší a lepší a poslední GP budou dobrou zkouškou, jak zjistit, kde je jeho úroveň před příští sezónou. Jet do Uddevally, kde loni skončil na druhém místě, pro něj bude dobrý způsob, jak podat co nejlepší výkon.

3. Glenn Coldenhoff

Minulý rok vyhrál MXGP Švédska třídy MX2 Jago Geerts z Monster Energy Yamaha Factory Factory MX2 Team před Tomem Viallem a Simonem Laengenfelderem z Red Bull GASGAS Factory Racing.

Andrea Adamo z Red Bull KTM Factory Racing je lídrem seriálu, když před dvěma týdny ve Finsku vyhrál obě jízdy jízdy. Italovi roste sebevědomí, když si je vědom, že může vyhrávat nejen v rozjížďkách MX2, ale i v GP zároveň.

Jago Geerts byl velkým Italovým konkurentem, když vyhrál tři GP v řadě, ale jeho pád ve Finsku a zlomená klíční kost mu dává z největší pravděpodobností stopku na závod ve Švédsku.

Dalším pronásledovatelem Adama je jeho týmový kolega Liam Everts z Red Bull KTM Factory Racing, který se díky svému pódiu ve Finsku vyšplhal na třetí místo. Everts jezdí neustále více než skvěle, když dojíždí stále blízko vítězství. Uddevalla by mohla být ideální příležitostí, jak vyvinout tlak na Adama a získat titul.

Kay de Wolf z Nestaan Husqvarna Factory Racing je po vynechání závodu ve Finsku průběžně čtvrtý. Není ani nyní známo, zda i on se v Uddevalle představí a bude závodit. Výbornou formu má nyní Simon Laengenfelder, jenž ztrácí na De Wolfa devět bodů. Vzhledem k tomu, že v posledních čtyřech GP byl vždy na stupních vítězů je více než jisté, že se posune minimálně na De Wolfovu pozici.

Thibault Benistant Monster Energy Yamaha Factory MX2 je šestý, když musel vynechat MXGP Finska, aby se mohl soustředit na své zdraví. Jeho pozici mimo jiné ohrožuje Lucas Coenen z Nestaan Husqvarna Factory Racing, který je v šampionátu pouze o jeden bod za ním. L. Coenen byl vynikající během posledních dvou GP. Získal pódium ve své domácí GP v Lommelu a čtvrté místo ve Finsku. Belgičan ve svém mladém věku je již schopen vyhrávat, když již čtyřikrát zvítězil v rozjížďkách FIM MX2, více dokázal jen Geerts.

Momentálně osmý je v průběžném pořadí Roan Van de Moosdijk z Nestaan Husqvarna Factory Racing. Nizozemec ovšem musel vynechat poslední dvě odjeté GP. Kevin Horgmo z F&H Kawasaki Racing Team je devátý. Horgmo je v této sezóně opravdu konzistentní a v průběhu sezóny se zlepšoval a zlepšoval. Stále se však žene za svým prvním umístěním na stupních vítězů, když v Argentině a Česku byl čtvrtý.

Jan Pancar z týmu TEM JP253 KTM Racing se vrátil ke svým obvyklým standardům, když skončil ve Finsku celkově devátý a udržel si místo v nejlepší desítce. Jen devět bodů za Slovincem je v poslední době výborný Rick Elzinga z Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team. Další mladý Holanďan v posledních dvou GP byl vždy šestý.