Představení: Na legendární trati v Maggioře se tento víkend jede MXGP Itálie 2024

13.06.2024....

Nádherné svahy parku Maggiora vítají v roce 2024 motokrosové mistrovství světa jako MXGP Itálie. Série tak dosáhne své poloviny na jednom z nejikoničtějších míst v celém kalendáři.

Historie italského okruhu v severozápadní oblasti země je taková, že ji není třeba vyprávět, i když se zde konalo pouze 11 podniků MXGP, plus pět podniků „Národů“ během téměř 60-ti leté historie. První návštěva byla v roce 1966 na Grand Prix 500 ccm, kterou vyhrála východoněmecká legenda Paul Friedrichs, než se tam v roce 1970 poprvé vydal Motocross des Nations, který vyhrál pětičlenný švédský tým. Českoslovenští jezdci, ve složení Miroslav Halm, Vlastimil Válek, Jiří Stodůlka, Otakar Tomam a Oldřich Hamršmíd byli celkově třetí. Poté dvě Trophees des Nations (pouze pro stroje 250 ccm ), které oba vyhrál tým Belgie. Dědeček Liama Evertse Harry Everts byl v obou těchto týmech! V roce 1975 byli Čechoslováci Miroslav Halm, Jiří Churavý, Zdeněk Velký a Antonín Baborovský dokonce druzí.

Jedna z nejslavnějších motokrosových akcí všech dob se samozřejmě konala na italských svazích v roce 1986, kdy neuvěřitelná sestava týmu USA ve složení David Bailey, Rick Johnson a Johnny O'Mara ohromila celý svět!

Místo bylo znovu otevřeno v roce 2013, a od té doby se zde konalo pět akcí MXGP. Tim Gajser, který vyhrál v letech 2015 a 2022, Jeffrey Herlings (2013-14 v MX2) a Jago Geerts (2022-23 v MX2) za tu dobu vyrovnali Puzarova dvěma vítězstvími na okruhu. Uvidíme zde v roce 2024 prvního trojnásobného vítěze?

Loňské závody se konaly později v průběhu roku a Jorge Prado a Andrea Adamo získali titul mistra světa, zatímco Jeremy Seewer a Jago Geerts převzali trofeje pro vítěze Grand Prix. Herlings vyhrál nejvíce individuálních závodů na okruhu, celkem 5, ačkoli všechny byly v MX2, a okruh nenavštívil od roku 2016 od MX of Nations, kde vyhrál individuální třídu Open, přestože Nizozemsko prohrálo. Týmovou trofej brala Francie triumfem v posledním kole celého víkendu!

Mistrovství světa v motokrosu žen WMX se vrací do Maggiory poprvé od roku 2013, kdy italská legenda Kiara Fontanesi získala celkové vítězství na cestě za druhým ze svých šesti titulů mistryně světa. Za svůj tým MX Fonta Racing GASGAS Syneco dorazila ke svému domácímu závodu na třetím místě v letošní sérii, i když se bodově dělí s Lynn Valkovou ze Schmicker Racing, 42 bodů za lídrem série De Baetsovou z Yamaha Lotte van Drunen. Daniela Guillen z RFME Spain National GASGAS je druhá v pořadí, pouhých 8 bodů za vedoucí ženou. Třída WMX by mohla na Maggioře nabídnout opravdu napínavé závody!

Vrací se také série EMX125 Presented by FMF Racing, přičemž Maďar Noel Zanocz z týmu Fantic Factory Racing EMX125 po vítězství v Lotyšsku vede o 26 bodů, zatímco hvězda Racestore KTM Factory Rookies, Gyan Doensen, drží druhé místo. Zanoczův italský týmový kolega Simone Mancini bude podporován místními fanoušky, stejně jako domácí favorit Francesco Bellei z týmu Dreams Racing!

Během pátého víkendu MXGP v řadě mění červená tabulka lídra svého majitele a týmy míří do severozápadní Itálie. Tim Gajser z týmu HRC, který získal teprve své dvě vítězství v GP v Maggioře v roce 2015 na cestě za titulem mistra světa v MX2 a další v MXGP v roce 2022, má v průběžném pořadí před mistrem světa MXGP Jorgem Pradem jen čtyřbodový náskok. Španěl loni vyhrál první závod v Maggioře, protože problémy Romaina Febvra způsobily, že bodový rozdíl byl nepřekonatelný a tým Red Bull GASGAS Factory Racing mohl slavit s novým mistrem světa! V letošním roce byl držitel čísla 1 na suchu téměř neporazitelný, ale chyby na okruzích ovlivněných deštěm ho stály vedení v šampionátu, přestože letos vyhrál 6 z 9 velkých cen.

Jeffrey Herlings získal své první vítězství v sezóně pro Red Bull KTM Factory Racing minulý víkend v Lotyšsku a nyní je 68 bodů za Gajserem v průběžném pořadí. Vzhledem k tomu, že nikdy nezávodil Grand Prix v Maggioře na 450, je těžké odhadnout, jaká bude jeho rychlost v italských kopcích. Ale vzhledem k tomu, že se objevil na Národech a získal skóre 2:1, když ho pád při prvním výjezdu stál vítězství, bude to jistě zajímavé. Pravděpodobně by byl docela rád, kdyby bylo deštivo.

Jedním z jezdců, který má zatím v MXGP skvělý rok, je pilot týmu Schmicker Racing Cornelius Toendel, který je 12. v průběžném pořadí a má za sebou vítěznou historii v Maggioře, když v roce 2022 vyhrál v EMX250. Mattia Guadagnini je 14. v průběžném pořadí a je nejvýše umístěný Ital v MXGP. Loňský šampion EMX250 Andrea Bonacorsi z Monster Energy Yamaha Factory MXGP je aktuálně 16., když v pátém kole přešel na větší motorku. Pokud Guadagnini zopakuje své nedávné bleskové starty na stroji Nestaan Husqvarna Factory Racing, bude nadšení davu ohlušující!

Ivo Monticelli je aktuálně jediným v italském týmu MRT Racing Team Beta a bude se znovu snažit prolomit první desítku ve své domovské zemi!

MXGP - World Championship Top 10 Classification: 1. Tim Gajser (SLO, HON), 454 Points;   2. Jorge Prado (ESP, GAS), 450 Points; 3. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 386 Pts; 4. Romain Febvre (FRA, KAW), 327 Points; 5. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 299 Pts; 6. Jeremy Seewer (SUI, KAW), 289 Pts; 7. Glenn Coldenhoff (NED, FAN), 277 Pts; 8. Pauls Jonass (LAT, HON), 274 Pts; 9. Kevin Horgmo (NOR, HON), 188 Pts; 10. Valentin Guillod (SUI, HON), 175 Pts.

Třída MX2 byla minulý víkend v Lotyšsku svědkem svého prvního nového vítěze sezóny, Sacha Coenen získal skvělé první vítězství pro Red Bull KTM Factory Racing, zatímco lídři šampionátu v týmu Nestaan Husqvarna Factory Racing, Kay de Wolf a Lucas Coenen stanuli na podiu více než jednou ve druhém závodě! Týmoví kolegové se stále drží na prvním a druhém místě v pořadí. Nizozemec vede o 55 bodů. Muž Red Bull GASGAS Factory Racing Simon Laengenfelder je pouze o sedm bodů dále na třetím místě a je jediným jezdcem ve třídě, který vyhrál závod v Maggioře, když opanoval první závod v minulé sezóně.

Velkou nadějí na vítězství v domácí GP je Andrea Adamo na okruhu, kde si hvězda Red Bull KTM Factory Racing v minulé sezóně zajistila titul mistra světa. V současné době je pátý v pořadí za svým týmovým kolegou Liamem Evertsem poté, co vyhrál závody v Trentinu a Lugu. Na zdejším tvrdém terénu by měl být silný, ale úřadující šampion potřebuje nastartovat ve své domácí GP, aby mohl začít druhou polovinu sezóny s určitým tempem.

Kromě Adama bude mít podporu domácího publika i Ferruccio Zanchi z týmu HRC, který startuje svou první Grand Prix na italské půdě (v dubnu vynechal Sardinii i Trentino). Italský tým Fantic Factory Racing MX2 navíc pojede se speciální edicí pro svou domácí Grand Prix, takže Kay Karssemakers a David Braceras budou doufat, že se inspirují latinskou vášní, která se tento víkend bude linout ze svahů Maggiory! Nenechte si to ujít!

MX2 - World Championship Top 10 Classification: 1. Kay de Wolf (NED, HUS), 443 Points; 2. Lucas Coenen (BEL, HUS), 388 Pts;  3. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 381 Points;  4. Liam Everts (BEL, KTM), 341 Pts; 5. Andrea Adamo (ITA, KTM), 327 Pts;  6. Mikkel Haarup (DEN,TRI), 287 Pts; 7. RickElzinga (NED, YAM), 278 Pts; 8. Sacha Coenen (BEL, KTM), 228 Pts; 9. Thibault Benistant (FRA, YAM), 226 Pts; 10. Quentin Prugnieres (FRA, KAW). 174 Pts.

Veškeré fotografie z MXGP Itálie najdete ZDE.

Kompletní výsledky ZDE.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

SOBOTA: 8:20 WMX Free practice, 8:50 EMX125 Group 1 Free practice, 9:20 EMX125 Group 2 Free practice, 9:50 WMX Qualifying Practice, 10:30 MX2 Time Practice, 11:00 MXGP Free Practice, 12:30 EMX125 Group 1 Qualifying Practice,13:05 EMX125 Group 2 Qualifying Practice, 13:40 MX2 Time Practice, 14:15 MXGP Time Practice, 15:00 WMX Race 1, 15:45 EMX125 Race 1, 16:35 MX2 RAM Qualifying Race, 17:25 MXGP RAM Qualifying Race.

NEDĚLE: 09:45 WMX Race 2, 10:25 MX2 Warm-up, 10:45 MXGP Warm-up, 11:30 EMX125 Race 2, 13:15 MX2 Race 1, 14:15 MXGP Race 1, 16:10 MX2 Race 2, 17:10 MXGP Race 2.