Představení: Poslední závod FIM Mistrovství světa v motokrosu 2023 se jede tento víkend jako MXGP Velké Británie v Matterley Basin

20.09.2023....
FIM Mistrovství světa v motokrosu 2023 se tento týden představí ve svém posledním, devatenáctém kole v Matterley Basin jako MXGP Velké Británie.

Známá motokrosová trať v Matterley Basin hostí motokrosový světový šampionát pošesté v řadě a po třinácté vůbec. Poprvé se zde mistrovství světa odjelo v roce 2006, kdy v MX1 zvítězil Stefan Everts a v MX2 David Philippaerts. Od té doby se tady z vítězství pětkrát radoval Antonio Cairoli ( vše MXGP 2011,2012,2014,2015, 2019). Jeffrey Herlings z Red Bull KTM Factory Racing je těsně za ním se čtyřmi vítězstvími (2014 a 2016 v MX2, 2018 a 2020 v MXGP). Z těch které uvidíme tento víkend v Anglii závodit má na svém kontě dvě vítězné GP Tim Gajser z Team HRC (2016 a 2022).

V roce 2022 byla zdejší Velká cena úvodním podnikem a byl to ,právě Tim Gajser, kdo si zajistil vítězství před Jorgem Pradem z Red Bull GASGAS Factory Racing a Jeremym Seewerem z Monster Energy Yamaha Factory MXGP. V MX2 vyhrál poprvé v kariéře Simon Laengenfelder z Red Bull GASGAS Factory Racing před Tomem Viallem a Jagem Geertsem Monster Energy Yamaha Factory MX2.

Minulou neděli jsme byli v Itálii svědky korunovace mistrů světa Jorgeho Prada a Andrei Adama z Red Bull KTM Factory Racing. Nicméně o druhé a třetí místo v MX2 jsou stále ve hře Jago Geerts, Liam Everts z Red Bull KTM Factory Racing a Simon Laengenfelder, které mezi sebou dělí pouhé čtyři body. Toto poslední kolo bude intenzivní.

Tento víkend se v Matterley Basin uskuteční také závěrečná kola EMX250 a EMX125. Zatímco v EMX250 si Andrea Bonacorsi z týmu Hutten Metaal Yamaha Racing Team zajistil evropský titul v předposledním kole v Turecku, boj o evropský titul EMX125 bude stále probíhat mezi prvním v šampionátu Janisem Reisulisem z MJC Yamaha Official EMX125 a Mathisem Valinem z 737 Performers GASGAS. Reisulis však už má jednu ruku na trofeji, protože Valin na něj ztrácí třicet sedm bodů. Stále se může stát mnoho věcí, ale pokud bude Reisulis pokračovat ve své nedávné formě (vyhrál poslední tři kola), mohl by být korunován po 1. závodě.

A konečně, ceny MXGP 2023 se budou konat v Matterley Basin LIVE v neděli večer na MXGP-TV.com, YouTube Live a Facebook Live. Celá sestava šampionů pro rok 2023 bude přítomna, aby převzala své ceny, což bude okamžik oslav a úžasných ocenění pro zářící hvězdy našeho sportu.

Jorge Prado je mistr světa FIM MXGP 2023. Jeho výkon na Grand Prix Itálie ho vynesl na vrchol a vyhrál svůj první šampionát kategorie MXGP v kariéře. První závod byl klíčový v tom, že bojoval s Romainem Febvrem z Kawasaki Racing Teamu, dokud francouzský jezdec neměl problém s motorkou a musel ze závodu odstoupit, což Pradovi pomohlo k tomu, že bral vše. Grand Prix Velké Británie bude pro Prada méně stresující a může mu dát křídla k ještě lepšímu výkonu, hlavně k přípravě na MXoN, který se blíží.

Romain Febvre bohužel zažil velmi těžký víkend, když viděl, že jeho naděje bojovat až do posledního závodu o vítězství v šampionátu zmizely kvůli mechanické závadě. Francouz se nyní bude těšit na dobrý výkon v Matterley Basin, aby se dostal do nejlepších podmínek před MXoN na domácí půdě.

Jeremy Seewer znovu ukázal, že díky své rychlosti a důslednosti vždy bojuje o vítězství, když vyhrál MXGP Itálie. Švýcar si tím zajistil třetí místo v šampionátu, což je sice skvělé, ale na druhou stranu opět nezvedl nad hlavu trofej nejcennější. V příští sezóně přestupuje do továrního týmu Kawasaki s velkým sebevědomím.

Glenn Coldenhoff z Monster Energy Yamaha Factory MXGP Teamu předvedl v Maggioře dobré záblesky rychlosti, ale nestačilo to na umístění na stupních vítězů a spokojil se s celkovým osmým místem. Tato poslední GP by pro nizozemského jezdce byla další perfektní příležitostí získat první vítězství v GP v této sezóně a získat pozitivní výsledky před MXoN.

Dynamika pro Rubéna Fernándeze z Team HRC je opačná, protože Španěl po zranění, které utrpěl ve Finsku, znovu získává sebevědomí a v Maggioře předvedl velkou rychlost, zajel nejrychlejší kolo víkendu a získal své první pódium od Německa. Fernandez může také bojovat o čtvrté místo v šampionátu, protože je čtyřicet tři bodů za Coldenhoffem.

Calvin Vlaanderen z Gebben Van Venroy Yamaha Racing byl v této sezóně vzorem konzistentnosti a MXGP Itálie tuto skutečnost nezměnila, když Vlaanderen obsadil celkově sedmé místo. Nizozemec má jistotu minimálně šestého místa v šampionátu. Jeho hlava bude obrácena k národům, ale ví, že to pomine, když si povede dobře v Matterley Basin.

Sedmé místo v šampionátu téměř jisté, Alberto Forato z SM Action Racing Team Yuasa Battery MXGP byl jedním z hrdinů víkendu během své domácí Velké ceny Itálie. Forato vyhrál svůj první závod své kariéry v MXGP s RAM Qualifying Race a v neděli mu těsně uniklo první pódium kariéry. Je to stále velký úspěch, protože dosáhl svého nejlepšího umístění, když skončil celkově čtvrtý.

Valentin Guillod z Ship to Cycle Honda SR Motoblouz si zajistil další umístnění v nejlepší desítce. Švýcar jde za svým cílem, kterým je desáté místo v konečném hodnocení seriálu. Nyní je devátý. Jistě silným bude domácí Maxime Renaux Monster Energy Yamaha Factory MXGP. Pro Francouze to bude po nezdařilé MXGP Itálie poslední prověrka před blížícím se MXoN.

3. Jeremy Seewer

Andrea Adamo je po naprosto konzistentí sezóně novým mistrem světa MX2. Adamo se na první příčce seriálu usadil v polovině sezóny. Pro mladého Itala musela být neděle v Maggioře epickým zážitkem, když právě ve své domovině získal trofej. Adamo zvládl situaci naprosto skvěle, když v MX2 Itálie bral třetí příčku.

Opět ve skvělé formě závodí Jago Geerts, když v Itálii získal svou letošní sedmou vítěznou GP. Geerts je momentálně druhým v průběžném pořadí, ale jistě musí litovat svých zranění, kterých se letos nedokázal vyvarovat. Nebýt nich asi by to byl on, kdo by byl letošním mistrem světa. Momentálně je jeho cílem se co nejlépe připravit na MXoN.

Před závodem v Itálii byl Adamovým jediným rivalem v boji o titul jeho týmový kolega Liam Everts. Tomu závod v podhůří Alp snad i kvůli psychickému tlaku nevyšel dle představ. Jeho pád v druhé jízdě byl definitivní tečkou k Adamově cestě být mistrem světa. Everts je teď v těžké situaci, když v Matterley Basin bude zuřit bitva o druhé až čtvrté místo. Belgičan bude pod tlakem od Jaga Geertse a Simona Laengenfeldera.

Simon Laengenfelder je od svého návratu po zranění k nezastavení. Což potvrdil i pódiovým umístněním v Itálii.Němec je momentálně čtvrtý, ale se stejným bodovým ziskem jaký má Everts a čtyři body za Geertsem. Je tedy jasné, že boj o druhé místo bude maximálně napínavou bitvou.

O dalším místě se tento víkend rozhodne mezi Lucasem Coenenem z Nestaan Husqvarna Factory Racing, Kevinem Horgmem z týmu F&H Kawasaki Racing Team a Kayem de Wolfem z Nestaan Husqvarna Factory Racing, protože budou bojovat o páté místo. L.Coenen, který je pátý v šampionátu, má sedmnáct bodů náskoku na Horgma a dvacet sedm bodů na de Wolfa. Lucas Coenen sice bral v Itálii sedmé místo, ale jeho vystoupení a druhé místo v druhé jízdě mu dává naději, aby pátou příčku udržel. V Anglii bude základem, aby jezdil bez chyb.

Horgmo je stále lepší a lepší a během druhé části sezóny bojoval o nejvyšší příčky. Jeho forma je v tuto chvíli vynikající. Na druhé straně se oba jezdci budou muset vypořádat s bývalým lídrem seriálu de Wolfem, který se skvělým celkovým čtvrtým místem v Maggioře opravdu nabírá na síle a rytmu. Cílem nizozemského jezdce je také zvýšit svou kondici, aby byl co nejvíce konkurenceschopný a vrátil se na vrchol. Bude zajímavé ho vidět, jak jede loket na loket se svými nejbližšími soupeři pro symbolické, ale důležité páté místo.