Představení: První ze dvou závodů FIM MXGP v Indonésii je zde!

26.06.2024….

Máme zde začátek poloviny FIM Mistrovství světa v motokrosu 2024, což znamená, že celý konvoj seriálu nejlepších motokrosařů planty se přesunul do čtvrtého nejlidnatějšího státu světa a největšího souostroví Indonésie a celé planety. První ze dvou Grand Prix se odjede na trati v Selaparangu na ostrově Lombok, MXGP West Nusa Tenggara je pojmenována po provincii, která pokrývá západní část souostroví Malé Sundy.

Ostrov Lombok je zhruba poloviční než středomořský ostrov Kypr (jeden milion tři sta tisíc obyvatel), ale je domovem pro zhruba čtyři miliony lidí, a samotná trať se nachází na pozemku nepoužívaného letiště Selaparang na okraji hlavního města provincie Mataram. Jedná se druhý závod na zdejším místě, konkrétně na této trati, když v roce 2023 zde v MXGP vyhrálo Romain Febvre (Kawasaki Racing) a Jago Geerts (Monster Energy Yamaha Factory Team MX2).

Ostrovy v Indonésii hostili v minulosti dvanáct podniků FIM Mistrovství světa na sedmi různých tratích. První z nich byl v roce 1995, když na trati v Yogyakartě vyhrál v kategorii 125ccm Sebastien Tortelli z Francie.

FIM Mistrovství světa v motokrosu kategorie MXGP, zažilo věc prakticky nevídanou, když pět po sobě jdoucích GP neustále střídalo jezdce na první příčce průběžného pořadí seriálu. Boje se odehrávali mezi loňským mistrem světa Jorgem Pradem (Red Bull GASGAS Factory Racing) a Timem Gajserem (Team HRC). Bohužel Španěl v nájezdu do druhé zatáčky druhé jízdy MXGP Itálie v Maggioře, se stal účastníkem hromadného pádu, s následkem zranění kolene a následného odstoupení ze závodu. Gajsder, který se stal celkovým vítězem italské GP, má momentálně třiceti čtyř bodový náskok na druhého, kterým je právě Prado.

Prado si z pádu odnesl velké modřiny a v Indonésii může závodit. Třetím v pořadí je Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing), jenž na Prada ztrácí bodů třicet sedm. Když v Itálii chyběl kvůli zranění prstu na ruce Febvre, čtvrté místo okupuje Calvin Vlaanderen (Monster Energy Yamaha Factory MXGP) a páté Jeremy Seewer (Kawasaki Racing Team). Všech šest nejlepších v průběžném pořadí FIM MXGP 2024 dokázali v minulosti v Indonésii vyhrát. Seewer vyhrál v roce 2017 v blátivé FIM MX2 v Pangkal Pinang, což byla shodou okolností jeho vůbec první vítězná GP. Rok na to se na stejné trati v MX2 radoval Vlaanderen. Prado i Gajser vyhráli tři GP na ostrovech, když Pradovi triumfy byli všechny ve třídě MX2. Herlings vyhrál obě akce v roce 2018, ale od té doby v této části světa nebyl. Febvre vyhrál v roce 2023 oba indonéské podniky a zahájil sérii pěti vítězství v GP v řadě. Bohužel tentokrát zde Francouz chybí, kvůli již zmiňovanému zranění palce v St Jean d’Angely.

Největší otázkou v MXGP je, zda se Prado dokáže vrátit k oslňujícímu tempu předních jezdců ve třídě a zda bude schopen stáhnout bodový rozdíl za Gajserem, jakmile se rozběhne druhá polovina sezóny!

Průběžné pořadí FIM MXGP 2024: 1. Tim Gajser (SLO, HON), 511 bodů; 2. Jorge Prado (ESP, GAS), 477 bodů; 3. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 440 bodů; 4. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 339 bodů; 5. Jeremy Seewer (SUI, KAW), 332 bodů; 6. Romain Febvre (FRA, KAW), 327 bodů; 7. Glenn Coldenhoff (NED, FAN), 302 bodů; 8. Pauls Jonass (LAT, HON), 274 bodů; 9. Brian Bogers (NED, FAN), 213 bodů; 10. Kevin Horgmo (NOR, HON), 206 bodů.

MX2 zatím v průběhu celé sezóny poskytovala vítězné série, přičemž Kay de Wolf (Nestaan ​​Husqvarna Factory Racing) vyhrál první tři kola, poté Liam Everts (Red Bull KTM Factory Racing) získal další dvě v řadě. De Wolfův týmový kolega Lucas Coenen dosáhl svého vlastního hattricku vítězství v Galicii, Francii a Německu, než jeho bratr Sacha Coenen (ed Bull KTM Factory Racing) získal své první kariérní celkové vítězství v Lotyšsku a navázal na ni v Itálii, čímž získal pět vítězství v řadě pro rod! De Wolf si od úvodního kola drží červenou tabulku lídra šampionátu a jeho současný čtyřicet osmi bodový náskok si udržuje díky naprosté konzistenci. Druhý v pořadí je Simon Laengenfelder (Red Bull GASGAS Factory Racing), který také zůstal i přes zlomeninu klíční kosti konzistentní, ale stále usiluje o své první vítězství v GP od srpna loňského roku.

Loňské závody v Indonésii ve třídě MX2 byly doslova snové pro Lucase Coenena, který vyhrál obě GP, jak v Sumbawě, tak i v Lomboku.

Čtvrté a páté místo patří Liamu Evertsovi a Andrea Adamovi (oba Red Bull KTM Factory Racing). Oba pochopitelně usilují o přiblížení se k nejlepšímu De Wolfovi, který má na Adama sto pět bodů k dobru.

Pro místní bude hrdinou Delvintor Alfarizi (JM Racing Astra Honda), protože je jediným indonéským jezdcem v celém seriálu FIM MX2. Soutěžit doma s velkou podporou fanoušků Alfarizimu jistě dodá další motivaci k tomu, aby získal své vůbec první body.

Průběžné pořadí FIM MX2 2024: 1. Kay de Wolf (NED, HUS), 473 bodů; 2. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 425 bodů; 3. Lucas Coenen (BEL, HUS), 421 bodů; 4. Liam Everts (BEL, KTM), 394 bodů; 5. Andrea Adamo (ITA, KTM), 368 bodů; 6. Mikkel Haarup (DEN, TRI), 314 bodů; 7. Rick Elzinga (NED, YAM), 300 bodů; 8. Sacha Coenen (BEL, KTM), 278 bodů; 9. Thibault Benistant (FRA, YAM), 226 bodů; 10. Quentin Prugnieres (FRA, KAW). 197 bodů

Všechny fotografie z MXGP of West Nusa Tenggara 2024 najdete ZDE.

Veškeré výsledky jsou ZDE.

ČASOVÝ HARMONOGRAM (Středoevropský čas)

Sobota: 04:45 MX2 Free Practice, 05:15 MXGP Free Practice, 07:20 MX2 Time Practice, 08:00 MXGP Time Practice, 09:25 MX2 RAM Qualifying Race, 10:10 MXGP RAM Qualifying Race.

NEDĚLE: 04:25 MX2 Warm-up, 04:45 MXGP Warm-up, 06:15 MX2 Race 1, 07:15 MXGP Race 1, 09:10 MX2 Race 2, 11:10 MXGP Race 2.