Rozhovor s motokrosovým multišampiónem Jeffreyem Herlingsem

Rozhovor s motokrosovým multišampiónem  Jeffreyem Herlingsem

28.05.2021....

Motokrosový jezdec Red Bull KTM Factory Racing Jeffrey Herlings, se poprvé po jeho zranění v září loňského roku v jednom ze závodů MXGP ve Faenze, minulý týden postavil za startovací zařízení. Stalo se tak v druhém kole britského motokrosového mistrovství. Herlings sice celkově vyhrál, ale víc než dost jej potrápil nováček ve třídě MXGP Brit Ben Watson.

Webový portál MXLarge.com se dokázal s Herlingsem spojit a zveřejnit zajímavý rozhovor, o tom, jaké byly závody v Anglii, jaké jsou jeho plány před úvodním závodem FIM MXGP 2021, který se uskuteční 13. června v ruském Orlyonoku. Nebo také mimo jiné, zda bude závodit v úvodním kole AMA Nations v USA.

Otázka: Po dlouhé době si se objevil v motokrosovém závodu, jak se ti závodilo?

Herlings: Ve skutečnosti šlo vše dobře, vzhledem k tomu, že jsem od září loňského roku nejel žádný závod, takže bylo důležité si na závodní rytmus zvyknout. Bylo dobré, že jsem stál vedle dalších třicet osmi motokrosařů na startu. Trať se mi dost líbila, byla krásná. Já si skvěle užíval závodění před diváky. Sice byla trochu užší a bylo na ní těžší předjíždět. V kvalifikaci jsme byl dost rychlý, v první jízdě jsem dojel druhý a druhou rozjížďku jsem vyhrál. Takže i celkově jsem byl první, což nebylo tak špatné. Rozhodně potřebuji více závodit. Před Ruskem mě čeká ještě dost práce.

Otázka: V první jízdě ti uvízl v řetězu kámen. Z televize bylo vidět, že trať vypadala dobře, asi by jsi na ní jezdil více, že?

Herlings: Byla opravdu pěkná, členitá s řadou sjezdů a výjezdů. Dobrý povrch s trochou písku. Byla také hodně rozbitá. Musím přiznat, že jsem celý den bojoval s tvrdnutím rukou. Jak říkáš, v první jízdě, když jsem předjížděl Bena (Watsona), jsem musel na patnáct sekund zastavit a kámen, který se zasekl u vodítka řetězu vytáhnout. Měl jsem také problém s brýlemi, protože mi před startem jízdy řekli, že nebude pršet a já si nevzal roll of. Když jsem Bena dojížděl, pršet začalo, ale nechci se vymlouvat. Ben jel skutečně výborně a já vážně nečekal, že bude tak dobrý. Třetí jezdec byl asi minutu za námi. Myslím si, nebo jsem měl takový pocit, že jsem jel průměrnou jízdu.

Otázka: Když už se bavíme o Benovi, sledoval jsem minulý týden online přenos a myslím si, že jeho styl vypadá opravdu pěkně. Všiml jsi si toho i ty?

Herlings: Ano, vypadal opravdu dobře. Je vysoký a na 250 asi i těžký. Jeho kontrastem je třeba Vialle, který je i na MX2 malý. Myslím si, že Watsonovi bude 450 dobře sedět. Když jsem za ním jezdil, jel opravdu bez chyb. Byl jsem z něj vážně mile překvapen. Nečekal jsem, že bude tak dobrý.

Otázka: Když vyšlo najevo, že budeš v Anglii závodit, byl toho hned plný internet. Dokonce jsem slyšel, že by jsi měl závodit v prvním kole AMA Nations v Americe. Je to pravda?

Herlings: Upřímně musím říct, že mě nikdy nenapadlo v současné době cestovat do USA. Důvod je ten, že současná korona doba je složitá právě kvůli cestování a také, kdyby se něco stalo. Nemá cenu do USA kvůli jednomu závodu cestovat. Asi bych tam chtěl závodit v době, kdy mám za sebou odjetých několik závodů a byl na tom dobře  fyzicky. Není vyloučeno, že tam v budoucnu nějaké závody odjedu. Měl jsem téměř osmi měsíční pauzu a nejsem připravený závodit s tak výbornými jezdci, kteří v USA jsou. Ani s týmem jsme o startu v USA nemluvili. Teď je pro mě důležité trénovat a závodit, takže bylo super, že jsem mohl jet v Anglii. Bylo dobře vidět, že když jsem ohlásil, že tam pojedu, bylo dobře vidět, jak klub vyprodává vstupenky. Možná to nebylo jen kvůli mě, ale možná to trochu pomohlo.  Možná tento nebo příští víkend bych chtěl zase někde závodit. Hloavně je třeba nějaké závody najít. Závodit je důležité proto, abychom se dostali do závodní strategie. Také musím vyřešit problém s tvrdnutím paží, se kterým bojuji na začátku každé sezóny.

Otázka: Slyšel jsem, že by jsi mohl závodit 6. června v Ernee ve Francii, ale co tento týden, máš nějaký závod?

Herlings: Slyšel jsem o tom, že tento víkend je nějaký závod ve Francii, nic velkého, ale abych byl upřímný, v těchto chvílích ani nevím, co je to za závod a vlastně ani, kde se má jet. Příští týden pojedu buď v Anglii v Canada Heights nebo Ernee, ještě nejme rozhodnuti, kam pojedeme. Obě tratě jsou na vysoké úrovni.

Otázka: Když jsem s tebou mluvil naposledy, mluvil jsi o tom, že tvoje zraněná noha je na tom o dost lepší. Jak se tedy cítíš, když jsi na tom z nohou OK. Myslíš si, že ovládneš třídu MXGP jako v roce 2018?

Herlings: Prozatím se cítím dobře, ale určitě nejsem tak silný jako v roce 2018. Myslím si ale, že když uspěji v prvních závodech moje sebevědomí bude stejné jako v roce 2018, to bude automatická reakce. V roce 2018 jsem si na začátku sezóny taky nebyl tak jistý jako na jejím konci. Musím získat určité výsledky, abych získal důvěru. Hlavní co bude, bude to být nezraněn a užívat si závod od závodu. Jak jsem již řekl, nejezdil jsem od loňského září a teď jsem nadšený, že můžu závodit. Od těchto dnů budeme závodit do prosince prakticky každý víkend. Budeme mít jen pár volných víkendů, ale myslím si, že mi to vadit nebude.

Otázka: Poslední otázka. Začínáte v Rusku a vím, že spousta jezdců nemá tuto trať ráda, a taky, že cesta do Ruska je dlouhá. Vzpomínám si, že i ty jsi tam měl nějaký problém (autonehoda). Co si myslíš o tom ,že tam začínáte a potom pojedete v Matterley Basin, v Maggioře, v Kegumsu a Ossu. Podle mého názoru je to fakt, že mimo Ruska se jedná o tratě, které se ti líbí. Je to tak?

Herlings: Máš pravdu. Líbí se mi Matterley Basin a i další tratě. Rusko nepatří k mým oblíbeným. Jedná se rychlou trať, tvrdou jako beton a bude to pro každého stejné. Je to ale jeden z 18 nebo 20 závodů, kde nemusím vyhrát, ale můžu všechno prohrát. Od Matterley Basin budou další tratě dobré.

zdroj: MX Large