Rozhovor s Timem Gajserem po MXGP Turecka 2023

04.09.2023....
Obhájce loňského titulu mistra světa kategorie MXGP Tim Gajser, vyhrál svou čtyřicátou čtvrtou Velkou cenu. Slovinec naposledy opanoval MXGP přesně před rokem 4. září 2022 právě v Turecku. V předsezónním období letošního roku si však v Trentinu zlomil stehenní kost.

Bylo jasné, že Gajser po návratu po zranění nebude okamžitě vyhrávat, ale všichni si byli jisti, že Gajserovo odhodlání a cíle nejsou jezdit kolem pátého místa. Jezdec Team HRC nyní dokázal porazit ty letos absolutně nejlepší, jako třeba Romaina Febvra, Jorgeho Prada, či Jeremyho Seewera.

Gajser v neděli večer po MXGP Turecka poskytl rozhovor webu MX Large, o tom, co jej ještě letos čeká v MXGP, o jeho startu v FIM Monster Energy Motocross of Nations 2022 a o očekávání v roce 2023.

Otázka: Pro nás jako fanoušky bylo těžké sledovat, jak jezdíš pátý nebo šestý. Teď bylo super tě vidět na stupínku nejvyšším. Věděl jsi, že nebudeš hned vyhrávat? Zmínil jsi, že jsi netrénoval na písku a že tvoje příprava na zvrdých tratích mohla být lepší.

Gajser: Abych byl úplně upřímný, ano, čekal jsem to, možná jsem si myslel, že to udělám o něco dříve, ne že mi to trvalo šest GP, než jsem zajel umístění na stupních vítězů. Věděl jsem, že je to těžké zranění, víte, a nebylo to snadné. Možná jsme si nevybral ideální tratě k návratu. Loket byl v pořádku a chtěl jsem tam jet, kvůli mým fanouškům jsem věděl, že tam bude hodně fanoušků. Pak jsme měli tři GP v řadě písku. Jak jsem zmínil na tiskové konferenci, od února jsem nejezdil na písku.

Otázka: Cítili jsi nějaký tlak, aby jsi znovu vyhrál?

Gajser: Nebyl tam žádný tlak, spíš to bylo jen jezdit kolem dokola, snažit se si to užít, jak jen to šlo. Tyto závody jsem bral jen jako dobrý trénink na příští rok. Zmínil jsem také, že jsme během závodů testovali některé věci. Nikdy předtím jsme to nedělali, protože jsme obvykle bojovali o mistra světa na což jsme se vždy plně soustředili. Vždycky jsme se báli zkusit něco jiného, protože základ jsme dělali na začátku sezóny a toho jsme se drželi, protože nám to přišlo v pořádku. Teď je jiná sezóna. Není tam žádný tlak a jsem teď opravdu šťastný, že se po šesti GP vracím na pódium. Vyhrát GP je velkým posílením sebevědomí pro poslední dvě GP a také pro národy.

Otázka: Jaká byla cesta k návratu a vítězství?

Gajser: Byla to náročná cesta. Každý sportovec to dobře ví, když se vrací po tak velkém zranění. Bral jsem to v klidu. Vrátil jsem se, abych závodil a pomalu zvládal jednotlivé GP. Získal jistotu a cítil se na motocyklu lépe a lépe. V neděli se mi jelo dobře, v první jízdě jsem měl trochu bolest v pažích, zvláště když jsem se dostal do vedení. Už je to dlouho, co jsem vedl závod. Nakonec jsem byl druhý. V druhé jízdě jsem opět odstartoval dobře, poté Jorge chyboval a já byl první. I já jsem sice upadl, ale stihl jsem se opět vrátit na do závodu na prvním místě a nakonec jízdu i celou GP vyhrál.

Otázka: Naposledy jsi vyhrál právě v Turecku. Určitě je to pro tebe nyní velkým povzbuzením pro poslední dvě GP sezóny?

Gajser: Ano, opravdu důležité, pro příští rok určitě. Očekávalo se, že budu na stupních vítězů a celý víkend jsem se cítil skvěle. Tuhle trať mám rád. Chci zakončit sezónu na vysoké úrovni a to je hlavní cíl, dívat se na příští rok.

Otázka: Je to nejdelší doba, kdy jsi nevyhrál GP od prvního vítězství v roce 2015?

Gajser: Myslím, že když jsem se zranil v letech 2017 a 2018, myslím, že to bylo ještě delší, myslím, že ten odstup byl tak 18 měsíců. Vyhrál jsem v roce 2017 a v roce 2018 jsem nevyhrál nic. Poté jsem vyhrál znovu v roce 2019 na začátku sezóny. Bylo to příliš dlouho, řekněme.

Otázka: Když jste letos ty a Jeffrey Herlings byli a vlastně on je stále mimo. Určitě jste nejlepší jezdci v posledním desetiletí. Jaká byla úroveň Romaina Febvra, Jorgeho Prada a Jeremyho Seewera, když jsi opět letos začal závodit? Je jisté, že ty a Jeffrey jste určitě závodní úroveň zvedli.

Gajser: Určitě jsou všichni kluci vepředu superrychlí. Jsou opravdu rychlí. Já jsem začal znovu závodit, když všichni měli odjetých dvanáct závodů a byli v závodním tempu. Ze začátku jsem s tím bojoval. Když vynecháš více než polovinu sezóny, je těžké okamžitě získat intenzitu.

Otázka: Je to trochu děsivé?

Gajser: Děsivé ne, ale byl jsem z toho trochu paf. Se vším začínáš od začátku. Sám trénuješ, ale ve zkutečnosti nezávodíš. Návrat mi trval dost dlouho.

Otázka: Půjdeš do posledních dvou GP s vědomím vítězit, když jsi v Turecku teď vyhrál?

Gajser: Ano, jistě. Cítím se dobře, myslím, že to bylo posílení sebevědomí a teď můžu věřit, jsem si zase jistý a teď vím, že to dokážu. Všichni víme, že pro dobrý začátek jsou starty tak důležité. Všichni v první desítce jsou superrychlí a předjíždění je velmi, velmi obtížné. Cílem v posledních GP budou dobré starty, dobrá jízda a průjezdy

Otázka: Poslední otázka. Jett Lawrence prožil skvělý rok v Americe, a i když nevíme, zda je tamní konkurence tak tvrdá jako u nás, ale těšíš se, až s ním a vlastně s dalšími kluky s AMA budeš bojovat při Národech?

Gajser: Bude to opravdu skvělé. Víš, je to vždy zajímavé. Národy jsem v posledních letech nejel, naposledy v roce 2019 v Assenu.

Otázka: Vyhrál jsi tam rozjížďku?

Gajser: Vyhrál jsem tam jednu jízdu a třídu celkově. Na Národy se hodně těším. Je to speciální událost a všicni víme, jakou šílenou atmosféru v Ernee diváci dokáží udělat.

zdroj: MXLarge
zdroj: Team HRC