Rozhovor s vítězem MXGP Itálie 2021 Jeffreyem Herlingsem

05.07.2021....

Jezdec továrního týmu Red Bull KTM Factory Jeffrey Herlings v neděli slavil díky jeho vítězství v Monster Energy MXGP Itálie 2021 v Maggioře 91. vítězství v Grand Prix. Tentokrát jej čeká týdenní závodní přestávka, když za dva týdny opět usedne za řídítka své KTM při jeho domácí MXGP Nizozemska v Ossu. Lze tedy očekávat, že nám ve čtvrtém kole seriálu FIM MXGP 2021 dokáže v hlubokém písku více, než dosud v sezóně předvedl.

Včera vybojoval Herlings po první jízdě, když dojel šestý, vítězství v jízdě druhé, což mu dalo tolik bodů, že celkově vyhrál. Takto již Herlings vyhrál v roce 2017 ve Švýcarsku.

Otázka: Vítězství po umístnění 6 - 1, dokázal jsi to již někdy?

Herlings: Ano, ve Švýcarsku v roce 2017, takže je to dnes podruhé, když jsem celkově po dojezdech 6 - 1.

Otázka: V první jízdě se zdálo, že jsi bojoval také s technickým problémem, ale v závěru jsi jel neskutečně rychle a my viděli zase starého Herlingse. Bylo to tak?

Herlings: Ano, první jízda byla dost těžká. Začátek jsem měl dobrý a já jezdil ve skupině s Coldenhoffem, Cairolim, Gajserem a cítil se dobře. Měl jsem v plánu zaútočit kolem patnácté minuty, protože každý již je alespoň trochu unavený. Poté se mi dostal kámen do mé zadní brzdy, což je někdy naprosto normální a podobné věci se v motokrosu stávají. Vrátil jsem se zpět kolem jedenáctého místa. Věděl jsem, že ztrácím o hodně bodů, takže jsem musel více zabrat a přidat. Věděl jsem, že musím jet doslova ve sprintu, a to až do cíle. Při některých předjetích jsem měl i štěstí, ale zase to byla rychlost, kterou jsem potřeboval a v minulosti jsem na ní byl zvyklý.

Otázka: Při druhém startu jsi neměl tak dobrý start, ale docela rychle jsi se dostal do předu. Můžeš říct, co se stalo?

Herlings: Před druhým závodem jsem byl vážně zmatený, bylo jasné, že chci vyhrát. Těsně před startem začalo hodně pršet, což přišlo v době, kdy jsem to nečekal. V poslední chvíli jsem se musel rozhodnout jakou zvolit pneumatiku, jaké si vzít brýle a další věci. Při startovní reakci jsem se bál na železném roštu hodně přidat plyn, aby mi zadní kolo proklouzlo, což byl velký risk. Do druhé zatáčky jsem jel venkem a ze šestého místa byl druhý. Jel jsem za Glennem a chtěl si hlavně bránit brýle, jelikož když jsme dojížděli jezdce o kolo létaly na ně kusy hlíny a vody.

Otázka: Věděl jsi, že máš šanci vyhrát, když dobře odstartuješ?

Herlings: Když jsem se pokusil Glenna předjet, vyšlo to. V tu dobu jsem sice nevěděl, že můžu celkově vyhrát, ale postupem odjetých kol již ano. Před Ossem je skvělé, že jsem vyhrál, protože v předchozích dvou podnicích v Rusku a Anglii jsem dost bodů ztratil. nyní ztrácím na lídra seriálu 6 bodů, což je prakticky nic. Stále máme před sebou hodně závodů a já se nesmím jako v minulosti body počítat, protože dříve jsem to stále počítal. Měl jsem třeba náskok 150 a stejně jsem potom mistrem světa nebyl. Musím jít závod od závodu. Na každý závod se dívám individuálně a každý víkend chci být nejlepší. Musím především poděkovat Red Bull KTM Factory Teamu, jenž odvedl výbornou práci. Motocykl byl skvělý.

Otázka: Byl jsi si jistý, že Glenna Coldenhoffa porazíš?

Herlings: V tomto jsem se cítil silný. Když vedl, dal jsem mu náskok kolem tří sekund, protože jsem nechtěl být zablácený, nemít od bahna zatížený motocykl, helmu. Čekal jsem až trať trochu vyschne. Následně jsem si byl jistý, že jej předjedu a také necelých deset minut před koncem, předjel.

Otázka: Na tiskové konferenci po závodě v Anglii jsi vypadal, že jsi buď hodně naštvaný, nebo tak zklamaný. jak ti skutečně bylo?

Herlings: Víš, byl jsem zklamaný, že jsem daleko od vítězství. V Rusku jsem věděl, že tamní trať mi vůbec nesedí, A v Anglii jsem neměl potřebnou rychlost. Trať tam byla kvůli dešti hodně kluzká a já neměl rychlost jako Gajser a Febvre, z čehož jsem byl hodně frustrovaný. protože motorka byla opravdu výborná, dobře nastavená. Byl jsem prostě pomalý a to mě štvalo. v Maggioře jsem dokázal, že mám rychlost, kterou potřebuji.

Otázka: Přijel jsi do Maggiory s obavami, že rychlost stále mít nebudeš?

Herlings: Ne, protože jsem během týdne tvrdě trénoval právě na rychlosti. V pátek jsem byl ještě jezdit a cítil se opravdu rychlý. Věděl jsem, že můžu závodit s těmi nejrychlejšími jezdci. V roce 2018 jsem byl velmi dominantní a i když jsem byl poté dva roky zraněný ta rychlost nezmizí. Ostatní kluci se zlepšili, ale já vím, že na rychlosti musím pracovat. Teď jsem dokázal, že rychlost mám. Zdejší trať je pěkná, ale asi nejhorší v seriálu na předjíždění.

Otázka: Teď pokračuje MXGP v Ossu, jak se tam těšíš?

Herlings: jasně že se tam těším a jen doufám, že trať po sobotě nebudou upravovat a rovnat. Od minulého týdne v Holandsku dost prší, tak doufám, že počasí bude lepší. Těším se na domácí MXGP Nizozemska v Ossu.

zdroj: MXLarge