Simon Laengenfelder vyhrál náročnou a dramatickou 1. jízdu MX2 v Arnhemu

20.08.2023….

Šestnáctý podnik FIM Mistrovství světa v motokrosu 2023 odjel na těžké pískové trati v Arnhemu jako MXGP Nizozemska. Zdejší trať, která byla vybudována v roce 2016 a měří 1650 metrů, hostila světový šampionát letos vůbec poprvé. Řada jezdců a týmu jí ovšem zná z tréninku, které zde absolvovali, což platilo i o takových jako Tim Gajser a jeho team HRC. V doprovodných kategoriích viděli Holandští fanoušci třidu mistrovství světa Žen (WMX), kterou ovládla 8. září šestnáxté narozeniny slavící Holanďanka Lotte Van Drunen (Kawasaki). V mistrovství Evropy EMX250 byl nejlepším Ital Andrea Bonacorsi (Yamaha).

MX2

V Arnhemu se objevil po zlomenině klíční kosti po nezaviněném pádu v první jízdě ve Finsku Jago Geerts (Yamaha). A v Roan Van Moosdijk (Husqvarna), který se zranil v Lokti nad Ohří. Nadále chyběli z první desítky seriálu Kay De Wolf (Husqvarna) a Thibault Benistant (Yamaha). V čele seriálu byl před Holandskem, Andrea Adamo (KTM), který vyhrál FIM MX2 Finska a v FIM MX2 Švédska byl celkově třetí. Na druhé místo v průběžném pořadí se dostal Liam Everts (KTM), jenž skončil ve Finsku celkově třetí a Švédsku druhý. Celkově třetí je Geerts. Ten ovšem poslední dvě GP nebodoval. Vítěz FIM MX2 Švédska Simon Laengenfelder (GASGAS) vyhrál v Uddevalle a ve Vantaa byl celkově druhý.

1. jízda

Ve velkém vedru a před skvělou diváckou návštěvou předvedl nejlepší start Laengenfelder, před Adamem, Evertsem, Kevinem Horgmem (Kawasaki), Emilem Weckmanem (Honda), Rickem Elzingou (Yamaha), Lucasem Coenenem (Husqvarna, který ovšem v půlce prvního kola upadl. Po startu kolem desátého místa byl rychle šestý Geerts. Po prvním kole byl v čele Laengenfelder, před Evertsem, Adamem, Horgmem, Elzingou, Geertsem, Roanem Van De Moosdijkem (Husqvarna)- Camdenem Mc Lellanem /Honda), Davidem Bracerasem (Kawasaki) a desátým Isakem Giftingem (GASGAS). Třináctý byl z beznadějně posledního místa, kdy odstartovalo dvacet devět jezdců L. Coenen. Jeho dvojče, Sacha Coenen měl včera těžký pád v RAM Kvalifikaci a na startu chyběl. Elzinga ve třetím kole jezdil před Horgmem, tedy čtvrtý. V pátém mole byl L. Coenen desátý. Toto kolo nebylo ideální pro Evertse, kterého Adamo stáhl na rozdíl necelé jedné sekundy. V čele byl Laengenfelder s velkým, více jak osmi sekundovým náskokem. V šestém kole L. Coenen zajel prozatímní nejrychlejší čas na jedno kolo. Obrovský boj o druhé místo sváděli dva jezdci Red Bull KTM Factory Racing, Everts a Adamo. Osmé a deváté kolo zajel Everts výborně a Laengenfeldera stáhl na rozdíl čtyř sekund. Velký pád měl v písku se prakticky vždy „trápící“ Jan Pancar (KTM), který do té doby jezdil devatenáctý. Obrovsky náročná trať měnila situace každým okamžikem. V jedenáctém kole dokázal Adamo Evertse, který vyjel mimo trať, předjet. Laengenfelder měl na Itala náskok sedm sekund. Na Evertse se dozahoval už Elzinga. Ten měl slušný, desetisekundový náskok na dvojici Horgmo – Geerts. Za nimi již byl jako blesk z čistého nebe, L. Coenen. Ve třináctém kole Geets byl již pátý. Na to, že jel s přesně tři týdny starou zlomeninou klíční kosti, podával nad lidský výkon. Tři moloa před koncem měl Adamo Laengenfeldera na dohled. Jed jednu sekundu za Italem byl Everts. Adamo poté chyboval a bylo zázrakem, že neupadl. Adamo si následně sundal brýle. To zcela určitě pomohlo vedoucímu Němci. V posledním kole měli ještě pád Everts a Elzinga. Everts přišel jen o drahocenné sekundy, ale Elzinga se propadl na místo deváté. Vítězem zejímavé a dramatické první jízdy se stal Laengenfelder, před Adamem, Evertsem, Geertsem, Horgme, L. Coenenem, Mc Lellanem, Van De Moosdijkem, Elzingou a desátým Giftingem.

Výsledky 1. jízdy MX2

1. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), 35:37.472; 2. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:04.062; 3. Liam Everts (BEL, KTM), +0:13.357; 4. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:22.893; 5. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:29.163; 6. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:33.499; 7. Camden Mc Lellan (RSA, Honda), +0:40.191; 8. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +0:43.760; 9. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:58.107; 10. Isak Gifting (SWE, GASGAS), +1:11.670; 11. Oriol Oliver (ESP, KTM), +1:18.351; 12. David Braceras (ESP, Kawasaki), +1:37.079; 13. Emil Weckman (FIN, Honda), +1:49.140; 14. Scott Smulders (NED, Honda), -1 lap(s); 15. Peter Koenig (GER, KTM), -1 lap(s); 16. Filip Olsson (SWE, Husqvarna), -1 lap(s); 17. Arvid Lüning (SWE, GASGAS), -1 lap(s); 18. Boris Blanken (NED, Fantic), -1 lap(s); 19. William Voxen Kleemann (DEN, KTM), -1 lap(s); 20. Raf Meuwissen (NED, Yamaha), -1 lap(s); 21. Alessandro Valeri (ITA, KTM), -1 lap(s); 22. Jan Krug (GER, Husqvarna), -1 lap(s); 23. Taylor Hammal (GBR, KTM), -2 lap(s); 24. Jaap Janssen (NED, KTM), -2 lap(s); 25. Delvintor Alfarizi (INA, Honda), -2 lap(s); 26. Joel Rizzi (GBR, GASGAS), -8 lap(s); 27. Jan Pancar (SLO, KTM), -8 lap(s); 28. Romano Aspers (NED, KTM), -10 lap(s); 29. Lorenzo Ciabatti (ITA, KTM), -12 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing