Thibault Benistant jasným vítězem 1. jízdy MX2 v Maggioře

04.07.2021….

Kultovní trať v italské Maggioře byla první prázdninový víkend dějištěm třetího podniku FIM Mistrovství světa v motokrosu 2021 kategorií MXGP a MX2. Závod se odjel jako Monster Energy MXGP Itálie 2021. Na zdejší 1730 metrů dlouhé hliněné dráze plné velkých skoků, sjezdů, výjezdů a hlubokých kolejí, hostila nejlepší motokrosaře planety naposledy v roce 2015, kdy se z vítězství radoval v MX2 Tim Gajser a v MXGP Romain Febvre. Oba dva se shodou okolností stali v onom roce i mistry světa. Nejlepší kvalifikační čas FIM MX2 v neděli ráno zajel vítěz GP Velké Británie Maxime Renaux, před Roanem Van De Moosdijkem a Jedem Beatonem. Prozatímní lídr slabší objemové kategorie Ruben Fernadez byl sedmým nejrychlejším. Do závodu po týdenní odmlce zapříčiněné zraněním ruky nastoupil Tom Vialle, ale jeho devětadvacáté místo v boji s chronometrem dávalo řadu otazníků…Naši jezdci Jakub Terešák a Petr Polák zajely své standarty a na start dvou odpoledních jízd šli z šestadvacátého místa (Terešák), respektive třiatřicátého (Polák). Kvalifikace se zúčastnilo letos nejvíce jezdců a to třicet sedm. Kvalifikační čas v MXGP měl nejlepší  Jeffrey Herlings, když nejlepší čas zajel v posledním možném kole. Druhý nejrychlejší byl Tim Gajser, třetí Jorge Prado.

MX2

1. jízda

Nejlepší startovní akceleraci a průjezd první zatáčkou předvedl Benistant (Yamaha), před Guadagninim (KTM), Geertsem (Yamaha), De Wolfem (Husqvarna), Rubinim. Fernandez (oba Honda) byl v úvodu sedmý, Renaux (Yamaha), osmý, Hofer (KTM) třináctý, Van De Moosdijk (Kawasaki) patnáctý, Vialle šestnáctý, Terešák(oba KTM)  dvacátý sedmý a Polák třicátý (Yamaha). Během prvního kola se Renaux probil na již velice těžké trati na šesté místo. Po čtyřech odjetých kolech spomalil a poté odstoupil úřadující mistr světa MX2 2020 Tom Vialle. Bohužel bolest jeho ruky byla tak velká, že nešlo pokračovat. V kole pátém dostal Renaux pod tlak patnáctiletého de Wolfa, který lehce chyboval. Za asi dvě zatáčky později se Renaux poroučel k zemi. Vítěz poslední GP ve Velké Británii Renaux byl následně devátý. V polovině jízdy s náskokem kolem tří, čtyř sekund vedl Benistant, před Guadagninim. Třetí jezdil Geerts, kterého pronásledovali s minimálními odstupy, Beaton, De Wolf, Fernandez, Boisrame (Kawasaki). V desátém kole se odehrálo drama se šťastným koncem, kdy se málem ve vzduchu při sjezdu z prudkého kopce málem srazili De Wolf s Fernandezem. Deset minut před koncem byl Fernandez pátý. Následně Fernandez předváděl nádhernou jízdu a čtyři kola před cílem byl těsně za zády třetího Geertse. Za pátým Beatonem jezdil Renaux. Když do konce jízdy chyběli tři kola byl Fernandez třetí. Vítězem první jízdy se stal naprosto suverénně Benistant, před Guadagninim a třetím Fernadezem. Na dalších pozicích bylo pořadí: Geerts, Beaton, Renaux, De Wolf, Boisrame, Van De Moosdijk a desátý Mewse (KTM). Naši jezdci na body nedosáhli, terešák byl jedenadvacátý a Polák dvacátý šestý.

Výsledky 1 jízdy MX2

1. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), 34:16.807; 2. Mattia Guadagnini (ITA, KTM), +0:09.598; 3. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:17.177; 4. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:20.260; 5. Jed Beaton (AUS, Husqvarna), +0:20.592; 6. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +0:21.057; 7. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:23.274; 8. Mathys Boisrame (FRA, Kawasaki), +0:27.653; 9. Roan Van De Moosdijk (NED, Kawasaki), +0:28.549; 10. Conrad Mewse (GBR, KTM), +0:31.669; 11. Rene Hofer (AUT, KTM), +0:41.150; 12. Stephen Rubini (FRA, Honda), +0:45.709; 13. Andrea Adamo (ITA, GASGAS), +0:46.427; 14. Kevin Horgmo (NOR, GASGAS), +0:56.954; 15. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +0:58.552; 16. Wilson Todd (AUS, Kawasaki), +1:02.746; 17. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:06.824; 18. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +1:13.477; 19. Emil Weckman (FIN, Honda), +1:16.066; 20. Pierre Goupillon (FRA, KTM), +1:28.230;

zdroj: Infront Moto Racing