Tim Gajser vítězem 1. jízdy MXGP Lotyšska 2022

24.04.2022….

MXGP

1 jízda

Právě v tento den slavila své narozeniny nejmladší členka BS-MX a velká fanynka Tima Gajsera, Evička EFKA Svatošová, čímž jí celá redakce přejeme všechno nejlepší…

V závodu jsme opět neviděli dva nejlepší z loňského roku, Jeffreye Herlingse (KTM) ani Romaina Febvra (Kawasaki). Start do závodu byl kvůli stále přetrvávajícímu dešti více než důležitý. I když těsně před startem se situace trochu uklidnila a déšť mírně ustál (skutečně jen na chvíli). Nic méně trať nebyla v Top kondici. Nejlépe se s těžkým startovním manévrem vypořádal Jorge Prado (GASGAS), před Timem Gajserem (Honda), Paulsem Jonassem (Husqvarna), Rubenem Fernandezem (Honda), Jeremym Seewerem (Yamaha), Albertem Foratem (GASGAS), Maxiem Renauxem (Yamaha). V prvním kole dokázal Jonass předjet za obrovské radosti diváků kolem trati Gajsera. Gajser poté chyboval, ale naštěstí se situace obešla bez pádu. U svých mechaniků musel zastavit Gajserův týmový kolega Mitch Evans (Honda). Pád v druhém kole měli po vzájemném střetu Jordi Tixier (KTM) s Ivem Montichellim (Honda). Tvrdý souboj dvou jezdců fabrické Yamahy předvedli Glenn Coldenhoff, který odsunul na osmé místo Renauxe. Za zády loňského vítěze zdejší FIM MX2 byl Brian Bogers (Husqvarna) a Calvin Vlaanderen (Yamaha). V nejlepší desítce jsme měli dva netovární motocykly, šestý byl Forato a právě desátý Vlaanderen. V pátém kole se Renaux propadl na místo deváté. PO deseti odjetých minutách vedl Prado. Za ním se ze ztrátoudvou sekund držel Jonass a třetí Gajser byl dvě a půl sekundy za lídrem. Právě nyní Gajser zaútočil na Jonasse, který zatím odolal a naopak se přiblížil Pradovi. V šestém kole Gajser zajel prozatímní nejrychlejší kolo. Čtvrtý Fernandez ztrácel na Gajsera jen něco málo přes dvě sekundy. Pátý byl Seewer, šestý Forato, sedmý, Coldenhoff, osmý Renaux, devátý Bogers a desátý Jeremy Van Horebeek (BETA). V sedmém kole využil chyby Seewera Forato a relativně překvapivě byl pátý. Ve dvacáté minutě se Gajser opět doslova nalepil na zadní kolo Jonassovi Husqvarny. V jedenáctém kole byl již lídr seriálu druhý. A co více hned zajel nejrychlejší kolo první rozjížďky. Na Prada ztrácel 0,9 sekundy. Jonass již za Gajserem o více jak tři sekundy. O kolo později byl nejlepší jezdec současnosti první. Poté jsme sledovali největší boje mezi jezdci továrního týmu Yamahy Coldenhoffa, Seewera a Renauxe.V závěru měl obrovské štěstí Gajser, protože na něj téměř skočil Prado. Jen pár centimetrů chybělo k tomu, aby Prado dopadl na Gajserova záda…  Nakonec tedy vyhrál Gajser, před Jonassem, Fernandezem, Foratem, Coldenhoffem, Renauxem, Seewerem, Bogersem, Van Horebeekem a Henrym Jacobim (Honda). Prádo byl nakonec odmávnut jako dvanáctý.

Tim Gajser: „Jízdu jsem si užíval a ani moc neriskoval. V posledním kole jsem udělal několik chyb. Nevím, co si Prado myslel, když na mě málem skočil… Jsem šťastný, že jsem vyhrál.“

Výsledky 1 jízdy

1. Tim Gajser (SLO, Honda), 35:04.928; 2. Pauls Jonass (LAT, Husqvarna), +0:04.327; 3. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:06.506; 4. Alberto Forato (ITA, GASGAS), +0:10.820; 5. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:13.984; 6. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +0:16.967; 7. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:18.623; 8. Brian Bogers (NED, Husqvarna), +0:26.359; 9. Jeremy Van Horebeek (BEL, Beta), +0:33.651; 10. Henry Jacobi (GER, Honda), +0:35.938; 11. Brent Van doninck (BEL, Yamaha), +0:37.029; 12. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +0:41.282; 13. Ben Watson (GBR, Kawasaki), +0:52.153; 14. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +1:16.904; 15. Hardi Roosiorg (EST, KTM), +1:26.278; 16. Jordi Tixier (FRA, KTM), +1:30.501; 17. Ivo Monticelli (ITA, Honda), +1:43.892; 18. Miro Sihvonen (FIN, Honda), +1:44.574; 19. Mitchell Evans (AUS, Honda), +2:16.554; 20. Tanel Leok (EST, Husqvarna), -1 lap(s); 21. Alvin Östlund (SWE, Yamaha), -1 lap(s); 22. Benoit Paturel (FRA, Honda), -8 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing