Tim Gajser vítězem jízdy MXGP - Open! Celkové vítězství slaví Austrálie, Český tým byl 14

06.10.2024….

Jízda MXGP – Open

Nejlepší start do poslední jízdy letošního ročníku Monster Eenrgy FIM Motocross of Nations předvedl Tomac, před Hunterem Lawrencem, Pradem, Sewwerem, Gajserem, Roczenem, Febvrem, Herlingsem, Jett Lawrencem. Ve velkých problémech byli Fernandez a Coldenhoff. Terešák byl dvacátý sedmý a Polák třicátý osmý. Po prvním kole bylo pořadí Prado, Gajser, Tomac, H.Lawrence, Roczen, Seewer, Herlings, J. Lewrence, Febvre a desátý byl Forato. Terešák byl dvacátý osmý a Polák bohužel až čtyřicátý. V druhém kole se do vedení dostal Tomac, když jeho týmový kolega Plessinger byl dvanáctý. Druhý byl Prado, třetí Gajser a čtvrté a páté místo okupovali bratři Lawrencové. Šestý byl Roczen a sedmý Herlings. Sedmý jezdil Febvre, když na osmé místo odsunul Roczena. Devátý se držel Seewer a desátý Renaux. Ve čtvrtém kole dokázal Gajser předjet Prada a začal stíhat Tomaca, který byl tři sekundy před ním. Prado byl pod okamžitým tlakem australských bratrů. Šestý Herlings na ně ztrácel pět sekund. Vyrtuálně vedli po odjetých deseti mjinutých Australené, před USA a Francií. Český tým byl patnáctý. Na konci pátého kola byl Prado pátý, tedy jak za Hunterem, tak i Jettem. Gajser byl v tomto kole o sekundu rychlejší než Tomac. V kole šestém byl již Slovinec těsně za Američanem. Bohužel Gajserův kolega Pancar jezdil dvacátý druhý. Terešák byl dvacátý pátý a Polák bojoval jako lev a byl třicátý sedmý. Gajser vyvíjel na Tomaca obrovský tlak, když jjej dokázal na začátku osmého kola předjet, ale Tomac se nedal a předjetí mu vrátil. Gajser následně opět Tomaca na největším skoku trati odsunul na druhé místo. Herlings byl pátý, před Pradem. Po dvaceti odjetých minutách vedl tedy Gajser, před Tomacem, J. Lawrencem, H. Lawrencem, Herlingsem Pradem, Febvrem, Roczenem, Seewerem, Renauxem a jedenáctým Plassingerem. V kole jedenáctém dokázal J. Lawrence předjet Tomaca. A na Gajsera ztrácel dvě sekundy, když právě odjeté kolo měl o sekundu lepší než lídr jízdy. Dalším obrovským bojovníkem byl Coldenhoff, který z posledního místa byl osmnáctý. Pád měl při snaze předjet Prada Roczen. J. Lawrence dokazoval, že je obrovský motokrosový talent, když čtyři kola před cílem ztrácel na Gajsera jednu a půl sekundy. Prado se následně objevil na třináctém místě. Upadl i Renaux. Do posledních tří kol vjížděli dva nejlepší těsně za sebou. U Pit Line byl Jett Lawrence první. Vedle trati zastavil ve velkých bolestech Febvre, když dokonce zůstal ležet na zemi. V boji o vítězství se ale Gajser nevzdával a stále byl těsně za J. Lawrencem, který poté dokonce chyboval. Vítězem neskutečně dramatické jízdy se nakonec stal Gajser, který Australana předjel v předposlední zatáčce jízdy. Za Gajserem a Lawrencem dojeli jezdci v pořadí, Tomac, H. Lawrence, Herlings, Seewer, Forato, Plessinger, Renaux, Roczem, Lopez, Fernandez, Dylan Wright (Kanada, Honda), Prado, Coldenhoff, Pancar, Guillod, Bonacorsi, Mewse, Geerts a dvacátý první Nagl. Dvacátý třetí byl odmávnut Terešák a třicátý třetí Polák. Trofej za vítěze 77. ročníku Monster Energy FIM Motocross of Nations vyhrál poprvé v historii tým Austrálie, před USA, Nizozemskem, Španělskem, Francií, Německem, Slovinskem, Itálií, Švýcarskem a Lotyšskem. Český tým obsadil po skvělém výkonu všech tří jezdců čtrnácté místo.

Výsledky jízdy MXGP – Open

1. Tim Gajser (SLO, Honda), 35:51.888; 2. Jett Lawrence (AUS, Honda), +0:00.459; 3. Eli Tomac (USA, Yamaha), +0:17.172; 4. Hunter Lawrence (AUS, Honda), +0:18.129; 5. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:20.434; 6. Jeremy Seewer (SUI, Kawasaki), +1:00.988; 7. Alberto Forato (ITA, Honda), +1:09.220; 8. Aaron Plessinger (USA, KTM), +1:12.390; 9. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +1:17.022; 10. Ken Roczen (GER, Suzuki), +1:20.261; 11. Enzo Lopes (BRA, Yamaha), +1:31.002; 12. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +1:31.229; 13. Dylan Wright (CAN, Honda), +1:51.336; 14. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +1:53.651; 15. Glenn Coldenhoff (NED, Fantic), +1:55.118; 16. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:58.867; 17. Valentin Guillod (SUI, Honda), +2:01.225; 18. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +2:07.510; 19. Conrad Mewse (GBR, KTM), +2:12.589; 20. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +2:23.206; 21. Maximilian Nagl (GER, Honda), -1 lap(s); 22. Jess Pettis (CAN, KTM), -1 lap(s); 23. Jakub Teresak (CZE, Husqvarna), -1 lap(s); 24. Harri Kullas (EST, KTM), -1 lap(s); 25. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), -1 lap(s); 26. Edvards Bidzans (LAT, Honda), -1 lap(s); 27. Mads Fredsoe (DEN, GASGAS), -1 lap(s); 28. Tristan Purdon (RSA, Husqvarna), -1 lap(s); 29. Mairis Pumpurs (LAT, Husqvarna), -1 lap(s); 30. Fabio Aparecido dos Santos (BRA, Yamaha), -1 lap(s); 31. Nicolai Skovbjerg (DEN, Yamaha), -1 lap(s); 32. Cameron Anthony Durow (RSA, KTM), -1 lap(s); 33. Petr Polak (CZE, Yamaha), -2 lap(s); 34. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), -3 lap(s); 35. Gert Krestinov (EST, Honda), -3 lap(s); 36. Cornelius Toendel (NOR, KTM), -8 lap(s); 37. Michael Kratzer (AUT, Honda), -9 lap(s); 38. Kevin Horgmo (NOR, Honda), -12 lap(s); 39. Brent Van doninck (BEL, Honda), -13 lap(s); 40. Marcel Stauffer (AUT, KTM), -15 lap(s);