Tom Vialle ovládl 1. jízdu MX2 Trentina

10.04.2022….

Pátý podnik motokrosového šampionátu nejlepších jezdců světa FIM MXGP 2022 se druhý víkend v dubnu představil v nádherném prostředí italských Dolomit v Pietramuratě asi deset kilometrů od jezera Lago di Garda. Mistrovství světa se na zdejší trati jelo letos již po šestnácté, ale tentokrát organizátoři změnili směr jízdy (jelo se obráceně). V roce 2020 se zde jelo během jednoho roku třikrát a to samé se opakovalo loni na podzim. Posledními vítězi se zde stali Antonio Cairoli a Rene Hofer (oba KTM), kteří zde bohužel tentokrát chyběli. Herlings pro ještě nedoléčenou zlomenou patu a Hofer pro jistě známou tragickou událost. V Itálii nadále chyběl z velkých favoritů Romain Febvre (Kawasaki). Nadále byli mimo Arminas Jasikonis (Yamaha) nebo domácí Alesandro Lupino, který se vážně zranil při  italském mistráku.

V doplňkových kategoriích startovali jezdci třídy Open a EMX125 s početným Československým zastoupením. Více než výborně si v Open vedli Slováci v barvách Osička MX Team. Tomáš Kohút skončil v těžkých podmínkách, na extrémně náročné trati celkově na senzačním třetím místě. Šimon Jošt byl i díky pádu v závěru druhé jízdy v konečném hodnocení šestý. Třináctý byl nejlepší Čech Dušan Drdaj (GASGAS) Náročnost závodu potvrzoval i fakt, že například Roman Mňuk (Yamaha). Bohužel bez bodu skončil Martin Venhoda (Husqvarna) v nedělní druhé jízdě, kdy pořadatelé dráhu maximálně proorali a nakropili, měl vůbec co dělat, aby trať objel.

V EMX125 se v žádném případě neztratili, ba naopak Julius Mikula a Vítětězslav Marek (oba KTM). Julek Mikula po 6. a 5. místě skončil celkově čtvrtý. V dubnu čtrnáctiletý Víťa Marek z motokrosového rodu Marků a Kosteleckých sice v první jízdě byl po pádu po startu a následné stíhačce čtrnáctý, ale vše si vynahradil v jízdě druhé, kdy po neuvěřitelně dramatickém závodu si dojel pro nádherné třetí místo. Celkově bral Východočech sedmé místo.

MX2

1. jízda

Nejlepší startovní manévr a také vyjel z první zrádné zatáčky byl Tom Vialle (KTM), před Mikkelem Harupem (Kawasaki, Isakem Giftingem (KTM), Thibaultem Benistantem (Yamaha), Andreou Adamem (GASGAS). Výborně odstartoval v nejlepší desítce Petr Polák (Honda), ale během prvního kola se propadl na třicáté druhé) místo.  Jakub Terešák (KTM) jezdil dvacátý devátý. V druhém kole upadl Kevin Horgmo (Kawaski). Během prvních tří kol se pořadí na prvních pěti místech nezměnilo. Šestý jezdil Jago Geerts (Yamaha), sedmý Simon Laengenfelder (GASGAS), osmý Kay De Wolf (Husqvarna), devátý Rick Elzinga (Yamaha) a desátý byl Mattia Guadagnini (GASGAS). Po zlomenině prstu v na samém začátku první jízdy MXGP Anglie byl dvanáctý Liam Everts (KTM). Oba naši jezdci nadále bojovali, ale bohužel až kolem třicáté pozice. V sedmém mole upadl do té doby třetí, Švéd Gifting. V polovině rozjížďky si vedoucí tandem Vialle – Haarup vyjelo na své pronásledovatele téměř desetisekundový náskok. Třetí byl domácí pilot Adamo, těsně pronásledován Geertsem, Beninstantem, Laenegenfelderem, De Wolfem, i dalším Italem Guadagninim. Velká škoda potíží Poláka v samém úvodu, jelikož zcela určitě bylo v jeho silách bojovat na pozicích od desátého po patnácté místo. Ve čtrnáctém kole jsme sledovali nádherný souboj o třetí místo mezi Adamem a Geertsem. Pátý vítěz včerejší kvalifikace Beninstant jezdil devět sekund za touto dvojící. Místní speakeři přiváděli zaplněný areál svým nezapomenutelným komentováním do varu. V šestnáctém kole, tři do konce byl lídr seriálu již třetí. V posledním kole ale vyvrcholil boj o vítězství. Oba jezdci, jak Vialle, tak i Harrup předváděli jízdu na samé hranici pádu. Nakonec předci jen zvítězil vítěz minulé FIM MX2 v Portugalsku Vialle. Druhý byl tedy Harrup, třetí Geerts, čtvrtý Adamo, pátý Beninstant, šestý De Wolf, sedmý Guadagnini, osmý Laengenfelder, devátý Stephen Rubini (Honda) a desátý Gifting. Syn legendárního motokrosaře a desetinásobného mistra světa Stefana Evertse dojel čtrnáctý. Polák skončil dvacátý sedmý a Terešák dvacátý devátý.

Výsledky 1. jízdy MX2

1. Tom Vialle (FRA, KTM), 34:48.891; 2. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +0:03.039; 3. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:14.088; 4. Andrea Adamo (ITA, GASGAS), +0:21.286; 5. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:25.211; 6. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:26.560; 7. Mattia Guadagnini (ITA, GASGAS), +0:27.995; 8. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:33.470; 9. Stephen Rubini (FRA, Honda), +0:36.048; 10. Isak Gifting (SWE, KTM), +0:39.348; 11. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:41.128; 12. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:42.919; 13. Jeremy Sydow (GER, KTM), +0:43.637; 14. Liam Everts (BEL, KTM), +0:51.720; 15. Kevin Brumann (SUI, Yamaha), +0:53.898; 16. Jan Pancar (SLO, KTM), +0:54.461; 17. Conrad Mewse (GBR, KTM), +0:55.519; 18. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +0:58.158; 19. Pierre Goupillon (FRA, KTM), +0:59.174; 20. Hakon Fredriksen (NOR, Honda), +1:16.096; 21. Tom Guyon (FRA, KTM), +1:18.179; 22. Maximilian Spies (GER, KTM), +1:38.122; 23. Valerio Lata (ITA, KTM), +1:46.063; 24. Glen Meier (DEN, KTM), +1:46.667; 25. Samuel Nilsson (ESP, KTM), +1:47.858; 26. Paolo Lugana (ITA, KTM), +1:49.188; 27. Petr Polak (CZE, Honda), +1:50.869; 28. Filip Olsson (SWE, Husqvarna), -1 lap(s); 29. Jakub Teresak (CZE, KTM), -1 lap(s); 30. Leopold Ambjörnson (SWE, Husqvarna), -1 lap(s); 31. Paul Haberland (GER, Honda), -1 lap(s); 32. Wesly Dieudonne (BEL, KTM), -1 lap(s); 33. Florent Lambillon (BEL, Suzuki), -10 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing,